Banner


Resultat
Björkenäs Open 2015

 
Lag
Plac. Namn Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Korpen Åseda 81 71 131 138 86 507 111 119 177 142 122 671 1178
2 Alvesta HSC 76 92 136 96 186 586 83 100 80 157 117 537 1123
3 Lanternan 1 83 72 90 88 101 434 141 96 108 125 110 580 1014
4 Carlskrona HSC 84 114 100 78 108 484 105 145 131 40 94 515 999
5 Dynapac HSC 2 154 84 48 60 83 429 112 75 112 136 122 557 986
6 Dynapac HSC 1 64 132 82 139 113 530 90 82 111 84 70 437 967
7 Värends Hsk 107 47 63 102 112 431 101 82 108 110 109 510 941
8 Växjö HSK 141 101 101 105 101 549 73 82 43 85 102 385 934
9 Lagmixen 64 45 91 104 104 408 128 74 67 132 98 499 907
10 Sibbamåla 1 112 86 123 63 44 428 62 74 104 168 54 462 890
11 Dynapac HSC 3 86 78 79 138 129 510 77 108 30 69 61 345 855
12 Jämjö HSK 61 121 85 49 135 451 37 44 118 89 57 345 796
13 Lanternan 2 76 72 53 84 83 368 92 71 71 91 93 418 786
14 Teammixen 58 53 95 75 64 345 71 80 69 48 103 371 716
15 Hsk Tingzås 120 34 78 51 82 365 104 14 58 62 72 310 675
16 TingsLesse 75 75 48 68 61 327 71 83 50 63 41 308 635
17 Sibbamåla 2 36 54 66 71 99 326 57 61 58 71 55 302 628
18 Dynapac HSC 4 71 41 37 72 34 255 102 65 68 81 39 355 610
19 Sverigemixen 20 63 61 30 56 230 50 21 43 76 47 237 467

Klass 1
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Tomas Lindahl Korpen Åseda 30 14 27 74 10 155 10 31 46 57 54 198 353
2 Ingvar Eriksson Carlskrona Hsc 33 41 26 16 44 160 34 54 60 10 23 181 341
3 Olle Ottosson Dynapac Hsc 0 37 37 41 67 182 13 34 37 44 21 149 331
4 Maj-Britt Jarl Växjö Hsk 67 41 10 41 34 193 27 17 20 37 27 128 321
5 Leo Andersson Carlskrona Hsc 44 40 27 17 20 148 34 63 40 10 24 171 319
6 Matz Karlsson Korpen Åseda 31 21 37 34 16 139 34 41 34 34 24 167 306
7 Lasse Brincner Värends Hsk 37 17 26 21 37 138 21 10 44 28 34 137 275
8 Peter Olsson Dynapac Hsc 24 47 17 35 20 143 37 17 27 9 13 103 246
9 Gert Karlsson Korpen Åseda 7 23 23 20 43 116 40 13 17 24 27 121 237
10 Berndt Pettersson Lanternan 3 7 6 14 17 47 35 21 7 24 40 127 174

Klass 2
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Bo Petersson Korpen Nybro 17 17 13 54 37 138 53 21 3 44 44 165 303
2 Alf Svensson Korpen Åseda 13 13 44 10 17 97 27 34 80 27 17 185 282
3 Anders Johansson Dynapac Hsc 34 10 24 14 13 95 54 10 27 74 21 186 281
4 Matthias Gneupel Sibbamåla 30 17 37 27 7 118 30 6 27 50 24 137 255
5 Dan Hallstan Växjö Hsk 40 23 24 41 23 151 6 21 14 13 41 95 246
6 Fredrik Lundin Lanternan 21 41 23 17 14 116 24 21 21 24 30 120 236
7 Carina Gneupel Sibbamåla 21 34 35 10 14 114 17 17 33 41 3 111 225
8 Göran Persson Dynapac Hsc 23 41 7 29 17 117 14 10 34 21 23 102 219
9 Mattias Olsson Dynapac Hsc 20 10 3 0 20 53 34 7 54 17 41 153 206
10 Peter Edlund Dynapac Hsc 14 3 7 14 14 52 34 37 6 37 9 123 175
11 Stefan Tollstam Dynapac Hsc 17 7 21 34 9 88 26 21 13 10 13 83 171
12 Leif Sundahl Carlskrona Hsc 7 6 34 17 34 98 13 7 17 7 24 68 166

Klass 3
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Christer Blomgren Lanternan 34 41 34 30 9 148 41 24 47 27 30 169 317
2 Hasse Lundqvist Alvesta Hsk 10 7 67 24 74 182 7 13 17 74 14 125 307
3 Kennart Axelsson Alvesta Hsk 36 27 33 41 54 191 21 37 26 13 13 110 301
4 Roy Dahlén Dynapac Hsc 70 43 21 30 17 181 14 28 14 33 30 119 300
5 Christian Balsiger Värends Hsk 26 14 14 28 34 116 23 31 50 37 41 182 298
6 Ronny Lundberg Lanternan 33 7 47 30 48 165 24 21 20 40 26 131 296
7 Clara Larsson Värends Hsk 10 6 23 26 34 99 50 34 7 28 24 143 242
8 Gilbert Pettersson Lanternan 28 17 20 28 14 107 21 20 37 27 24 129 236
9 Solvig Axelsson Alvesta Hsk 0 41 23 14 35 113 14 20 27 27 30 118 231
10 Jan Petersson Lanternan 13 17 3 14 27 74 41 30 34 34 14 153 227
11 Christina Holmberg Tingsryd Hsc 17 37 14 20 27 115 47 34 10 10 7 108 223
12 Niclas Gunnarsson Sibbamåla 9 10 20 17 41 97 14 27 41 13 17 112 209
13 Thomas Dahl Växjö Hsk 21 7 47 23 17 115 17 21 3 28 20 89 204
14 Lukas Bern Dynapac Hsc 30 21 0 16 33 100 10 30 17 12 30 99 199
15 Maire Johansson Växjö Hsk 3 10 41 14 21 89 13 0 17 43 17 90 179
16 Ingegerd Pettersson Lanternan 17 14 3 3 21 58 34 23 13 27 23 120 178
17 Louise Tollstam Dynapac Hsc 17 7 17 10 20 71 21 13 17 14 30 95 166
18 Kent Vikström Växjö Hsk 13 30 20 0 27 90 23 23 6 7 14 73 163
19 Robert Sjöberg Team Sketnabäck 14 10 26 21 14 85 10 10 21 0 37 78 163
20 Inger Andersson Korpen Nybro 9 0 14 10 34 67 30 7 10 27 14 88 155
21 Lennart Karlsson Lanternan 7 10 3 21 14 55 33 14 7 29 10 93 148
22 Christer Grahn Lanternan 10 0 7 36 34 87 13 7 0 13 16 49 136

Klass 4
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Malin Lundqvist Alvesta Hsk 30 17 13 17 23 100 41 30 10 43 60 184 284
2 Gabriela Konstantinos Korpen Åseda 21 21 47 30 13 132 24 33 37 47 10 151 283
3 Bertil Olsson Jämjö HSK 14 37 34 13 57 155 13 3 50 23 10 99 254
4 Peter Karlsson Sibbamåla 47 28 34 6 10 125 6 27 20 40 17 110 235
5 Bengt Fabbeke Dynapac Hsc 35 20 14 50 54 173 17 7 0 10 21 55 228
6 Anitha Fabbeke Dynapac Hsc 41 24 17 47 27 156 13 17 0 24 13 67 223
7 Bernt Olsson Jämjö HSK 30 34 30 13 17 124 14 7 30 35 6 92 216
8 Kenneth Andersson Dynapac Hsc 0 28 27 27 14 96 33 50 3 21 13 120 216
9 Kasper Sjöberg Team Sketnabäck 21 13 28 27 0 89 33 10 24 24 33 124 213
10 Elin Olsson Dynapac Hsc 40 14 10 34 3 101 34 7 14 27 23 105 206
11 Markus Karlsson Jämjö HSK 20 17 27 17 3 84 14 47 14 10 26 111 195
12 Anders Alriksson Dynapac Hsc 10 6 21 14 34 85 14 34 27 14 14 103 188
13 Ewa Malmquist Jämjö HSK 10 13 7 17 41 88 0 24 24 28 21 97 185
14 Roland Sjöstrand Hsk Tingzås 41 47 13 7 21 129 7 14 10 13 3 47 176
15 Ulf Vadaszi Sibbamåla 14 7 17 20 13 71 9 24 24 37 10 104 175
16 Ingegerd Sjöstrand Hsk Tingzås 41 7 23 7 21 99 27 7 21 7 14 76 175
17 Michael Karlsson Hsk Tingzås 27 3 27 17 14 88 37 0 14 14 21 86 174
18 Britta Eriksson Carlskrona Hsc 0 27 13 28 10 78 24 21 14 13 23 95 173
19 Therese Olausson Sibbamåla 17 7 6 24 44 98 0 14 7 34 14 69 167
20 Gunnel Karlsson Hsk Tingzås 24 10 14 10 41 99 27 0 10 20 7 64 163
21 Bo Andersson Hsk Tingzås 28 14 14 17 6 79 13 7 13 21 30 84 163
22 Conny Bark Lessebo Hsk 21 14 17 20 10 82 7 7 16 14 21 65 147
23 Richard Holgersson Team Sketnabäck 3 13 14 10 47 87 14 13 10 14 7 58 145
24 Elsie Fransson Tingsryd Hsc 10 14 3 21 7 55 7 21 21 26 13 88 143
25 Marianne Karlsson Jämjö HSK 7 37 14 6 20 84 10 10 14 3 20 57 141
26 Lars-Åke Karlsson Jämjö HSK 3 40 7 7 14 71 31 14 10 14 0 69 140
27 Roger Eriksson Sibbamåla 10 23 20 20 7 80 17 17 7 10 7 58 138
28 Morgan Atle Dynapac Hsc 3 0 47 27 7 84 10 14 13 3 14 54 138
29 Emma Svensson Dynapac Hsc 17 0 10 14 14 55 20 21 21 10 7 79 134
30 Ingegärd Holmquist Lanternan 7 21 21 14 10 73 3 34 3 3 16 59 132
31 Ulrika Rydell Värends Hsk 34 10 0 27 7 78 7 7 7 17 10 48 126
32 Gunnar Lundbäck Tingsryd Hsc 27 10 14 7 17 75 10 21 3 13 0 47 122
33 Markus Johansson Dynapac Hsc 0 24 10 10 3 47 14 0 27 7 0 48 95
34 Kerstin Svensson Växjö Hsk 0 10 10 3 14 37 0 7 6 12 30 55 92
35 Ulf Seyer Alvesta Hsk 14 3 3 6 7 33 6 0 10 7 0 23 56

Minior
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Alexander Lundqvist Alvesta Hsk 61 37 40 34 61 233 61 20 33 16 37 167 400
2 Ola Eriksson Sibbamåla 14 17 30 21 7 89 30 3 0 44 0 77 166
3 Hugo Bark Lessebo Hsk 20 21 0 27 7 75 20 14 27 13 14 88 163
4 Julius Gneupel (6m) Sibbamåla 0 14 20 10 7 51 26 3 3 14 17 63 114
5 Kevin Rydell Värends Hsk 23 0 7 21 7 58 3 13 7 0 31 54 112
6 Oskar Stener Alvesta Hsk 0 7 7 10 27 51 10 10 10 10 14 54 105
7 Evelina Olsson Dynapac Hsc 7 27 0 3 0 37 3 0 17 10 0 30 67
8 Iza Eriksson Sibbamåla 0 0 3 3 10 16 0 7 0 21 10 38 54
9 Johannes Engkvist Alvesta Hsk 0 7 0 0 7 14 0 7 3 10 17 37 51



Svenska HästskoKastarFörbundet (SvHKF) 2017
Har du synpunkter, frågor eller upptäckt något fel på hemsidan kontakta gärna webmaster Tomas Lindahl
Delar av material som finns på svhkf sidor är skyddat enligt lagen om upphovsrätt.
Eftertryck eller annan kopiering är strängeligen förbjuden. Copyright © svhkf.se