Banner
Sportlotteriet


Resultat
Smålandsmästaren inne 2016

 
Lag
Plac. Namn Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Lessebo Hsk 56 135 157 138 124 610 112 70 92 121 81 476 1086
2 Växjö Hsk 1 117 79 130 85 81 492 134 99 149 88 123 593 1085
3 Korpen Åseda 68 96 94 94 121 473 136 133 119 97 67 552 1025
4 Tingsryd Hsc 1 70 110 52 92 92 416 78 92 94 94 120 478 894
5 Alvesta Hsk 120 34 50 150 107 461 60 63 109 52 88 372 833
6 Värend Hsk 1 46 92 108 58 52 356 76 95 60 63 115 409 765
7 Korpen Nybro 83 60 97 82 68 390 78 101 76 52 33 340 730
8 Växjö Hsk 2 38 61 63 33 105 300 58 47 40 51 91 287 587
9 Tingsryd Hsc 2 23 104 77 40 30 274 57 91 58 54 44 304 578
10 Värend Hsk 2 26 67 17 27 58 195 70 10 58 38 77 253 448
11 Värend Hsk 3 41 24 63 31 7 166 36 44 53 30 38 201 367

Herr
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Sandor Bodi Växjö Hsk 41 53 44 48 20 206 40 34 61 40 41 216 422
2 Leif Ahlex Lessebo Hsk 16 67 54 61 10 208 54 13 13 31 37 148 356
3 Gert Karlsson Korpen Åseda 21 36 37 0 53 147 50 41 37 50 28 206 353
4 Robert Johansson Lessebo Hsk 57 20 37 10 30 154 41 41 41 14 24 161 315
5 Johan Johansson Tingsryd Hsc 21 41 17 44 21 144 34 41 34 14 41 164 308
6 Jörgen Holmqvist Lessebo Hsk 17 14 30 20 41 122 30 40 37 50 17 174 296
7 Hasse Lundqvist Alvesta Hsk 41 14 17 28 34 134 3 44 34 30 41 152 286
8 Hasse Johansson Tingsryd Hsc 23 14 14 21 34 106 24 7 37 37 41 146 252
9 Göran Olofsson Korpen Nybro 30 7 41 47 10 135 10 43 30 14 17 114 249
10 Matz Karlsson Korpen Åseda 10 26 37 17 14 104 23 41 37 20 12 133 237
11 Tomas Lindahl Korpen Åseda 17 10 14 37 34 112 40 23 17 17 24 121 233
12 Kennarth Axelsson Alvesta Hsk 24 10 3 54 28 119 17 9 41 12 30 109 228
13 Dan Hallstan Växjö Hsk 29 6 33 17 14 99 43 6 24 21 34 128 227
14 Christian Balsiger Värends Hsk 6 7 24 7 23 67 23 28 23 27 57 158 225
15 Bela Bodi Växjö Hsk 24 7 37 20 41 129 17 28 0 13 34 92 221
16 Lasse Nilsson Värends Hsk 10 30 30 14 7 91 23 27 14 30 34 128 219
17 Bo Pettersson Korpen Nybro 23 13 43 14 3 96 24 30 26 10 10 100 196
18 Lasse Brincner Värends Hsk 20 34 34 20 16 124 7 23 13 3 17 63 187
19 Bo Fransson Lessebo Hsk 13 34 23 10 30 110 7 3 21 30 13 74 184
20 Gunnar Lundbeck Tingsryd Hsc 3 14 23 30 17 87 20 14 20 27 7 88 175
21 Nils-Åke Hansson Korpen Nybro 7 27 10 7 48 99 34 7 10 14 0 65 164
22 Thomas Dahl Växjö Hsk 20 10 13 3 20 66 17 50 10 7 7 91 157
23 Olle Nilsson Tingsryd Hsc 6 30 17 0 3 56 10 41 24 0 23 98 154
24 Alf Svensson Korpen Åseda 23 10 6 10 17 66 13 14 14 7 30 78 144
25 Allan Persson Tingsryd Hsc 30 21 3 16 7 77 14 7 7 10 27 65 142
26 Martin Ancic Värends Hsk 10 21 20 17 6 74 23 17 10 3 7 60 134
27 Bengan Holmberg Tingsryd Hsc 10 34 7 10 17 78 7 7 10 10 21 55 133
28 Alf Johansson Värends Hsk 6 30 7 0 23 66 13 0 7 10 27 57 123
29 Kjell Ryd Korpen Nybro 23 13 3 14 7 60 10 21 10 14 6 61 121
30 Mikael Bodi Växjö Hsk 0 21 20 10 17 68 7 13 3 17 3 43 111
31 Åke Bergqvist Tingsryd Hsc 0 40 10 3 7 60 7 23 7 7 0 44 104
32 Jonas Klarström Värends Hsk 20 7 0 7 0 34 3 27 0 20 14 64 98
33 Anders Karlsson Värends Hsk 17 20 0 6 0 43 10 0 3 7 3 23 66
34 Lars-Erik Green Värends Hsk 14 3 6 17 7 47 6 0 6 0 0 12 59

Dam
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Maj-Britt Jarl Växjö Hsk 27 10 40 17 27 121 34 9 54 20 41 158 279
2 Kerstin Johansson Lessebo Hsk 10 20 50 47 43 170 21 14 21 10 14 80 250
3 Christina Holmberg Tingsryd Hsc 16 21 14 17 20 88 13 37 23 33 17 123 211
4 Gebriela Konstantinos Korpen Åseda 20 24 6 40 20 110 23 28 28 10 3 92 202
5 Inga-Lill Stühr Lessebo Hsk 7 14 27 0 14 62 14 21 10 20 54 119 181
6 Malin Lundqvist Alvesta Hsk 41 0 20 34 28 123 17 3 27 7 0 54 177
7 Clara Larsson Värends Hsk 0 14 10 14 21 59 20 7 28 21 17 93 152
8 Kerstin Svensson Växjö Hsk 7 23 3 0 17 50 20 0 34 7 37 98 148
9 Anne-Marie Larsson Tingsryd Hsc 14 20 27 7 3 71 20 13 7 20 14 74 145
10 Solvig Axelsson Alvesta Hsk 14 10 10 34 17 85 23 7 7 3 17 57 142
11 Mimmi Hansson Korpen Nybro 30 20 14 7 0 71 7 13 14 10 3 47 118
12 Maria Andersson Värends Hsk 0 14 3 7 0 24 20 14 27 10 17 88 112
13 Maire Johansson Växjö Hsk 7 10 3 3 30 53 14 6 3 14 17 54 107
14 Ulrika Rydell Värends Hsk 3 3 0 7 14 27 27 3 20 0 30 80 107
15 Susanne Andersson Värends Hsk 7 0 54 0 0 61 7 3 20 0 7 37 98

Junior
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Nathalie Jonasson Värends Hsk 3 17 14 7 0 41 10 7 7 7 7 38 79
2 Tekla Andersson Värends Hsk 3 7 10 6 0 26 7 7 3 7 0 24 50

Minior
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Alexander Lundqvist Alvesta Hsk 44 80 54 87 87 352 50 31 54 41 30 206 558
2 Lukas Gunnarsson Tingsryd Hsc 27 21 21 0 7 76 10 21 23 0 14 68 144
3 Kevin Rydell Värends Hsk 34 0 7 7 3 51 13 23 14 0 37 87 138
4 Johannes Enqvist Alvesta Hsk 0 34 0 0 23 57 6 0 7 7 7 27 84
5 Oscar Stener Alvesta Hsk 10 17 0 27 14 68 0 0 3 6 6 15 83
6 Elvin Rydell Värends Hsk 0 0 0 10 0 10 7 0 7 0 7 21 31

Dubbel
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Dan Hallstan/Sandor Bodi Växjö Hsk 70 59 77 65 34 305 83 40 85 61 75 344 649
2 Jörgen Holmqvist/Robert Johansson Lessebo Hsk 74 34 67 30 71 276 71 81 78 64 41 335 611
3 Hasse Johansson/Johan Johansson Tingsryd Hsc 44 55 31 65 55 250 58 48 71 51 82 310 560
4 Leif Ahlex/Bo Fransson Lessebo Hsk 29 101 77 71 40 318 61 16 34 61 50 222 540
5 Kennarth Axelsson/Hasse Lundqvist Alvesta Hsk 65 24 20 82 62 253 20 53 75 42 71 261 514
6 Alf Svensson/Gert Karlsson Korpen Åseda 44 46 43 10 70 213 63 55 51 57 58 284 497
7 Tomas Lindahl/Matz Karlsson Korpen Åseda 27 36 51 54 48 216 63 64 54 37 36 254 470
8 Göran Olofsson/Bo Pettersson Korpen Nybro 53 20 84 61 13 231 34 73 56 24 27 214 445
9 Thomas Dahl/Maj-Britt Jarl Växjö Hsk 47 20 53 20 47 187 51 59 64 27 48 249 436
10 Kerstin Johansson/Inga-Lill Stühr Lessebo Hsk 17 34 77 47 57 232 35 35 31 30 68 199 431
11 Christian Balsiger/Lasse Brincner Värends Hsk 26 41 58 27 39 191 30 51 36 30 74 221 412
12 Gebriela Konstantinos/Kerstin S Korpen Åseda/Växjö 27 47 9 40 37 160 43 28 62 17 40 190 350
13 Bengan Holmberg/Christina Holmberg Tingsryd Hsc 26 55 21 27 37 166 20 44 23 43 38 168 334
14 Bela Bodi/Maire Johansson Växjö Hsk 31 17 40 23 71 182 31 34 3 27 51 146 328
15 Lasse Nilsson/Ulrika Rydell Värends Hsk 13 33 30 21 21 118 50 30 34 30 64 208 326
16 Gunnar Lundbeck/Allan Persson Tingsryd Hsc 33 35 26 46 24 164 34 21 27 37 34 153 317
17 Malin Lundqvist/Mimmi Hansson Alvesta/Nybro 71 20 34 41 28 194 24 16 41 17 3 101 295
18 Kjell Ryd/Nils-Åke Hansson Korpen Nybro 30 40 13 21 55 159 44 28 20 28 6 126 285
19 Martin Ancic/Alf Johansson Värends Hsk 16 51 27 17 29 140 36 17 17 13 34 117 257
20 Åke Bergqvist/Anne-Marie Larsson Tingsryd Hsc 14 60 37 10 10 131 27 36 14 27 14 118 249
21 Clara Larsson/Anders Karlsson Värends Hsk 17 34 10 20 21 102 30 7 31 28 20 116 218
22 Maria Andersson/Jonas Klarström Värends Hsk 20 21 3 14 0 58 23 41 27 30 31 152 210
23 Lars-Erik Green/Susanne Andersson Värends Hsk 21 3 60 17 7 108 13 3 26 0 7 49 157
24 Nathalie Jonasson/Tekla Andersson Värends Hsk 6 24 24 13 0 67 17 14 10 14 7 62 129

Mixed
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Sandor Bodi/Maj-Britt Jarl Växjö Hsk 68 63 84 65 47 327 74 43 115 60 82 374 701
2 Leif Ahlex/Inga-Lill Stühr Lessebo Hsk 23 81 81 61 24 270 68 34 23 51 91 267 537
3 Hasse Lundqvist/Malin Lundqvist Alvesta Hsk 82 14 37 62 62 257 20 47 61 37 41 206 463
4 Matz Karlsson/Gabriela K Korpen Åseda 30 50 43 57 34 214 46 69 65 30 15 225 439
5 Bo Fransson/Kerstin Johansson Lessebo Hsk 23 54 73 57 73 280 28 17 42 40 27 154 434
6 Christian Balsiger/Clara Larsson Värends Hsk 6 21 34 21 44 126 43 35 51 48 74 251 377
7 Dan Hallstan/Kerstin Svensson Växjö Hsk 36 29 36 17 31 149 63 6 58 28 71 226 375
8 Kennarth Axelsson/Solvig Axelsson Alvesta Hsk 38 20 13 88 45 204 40 16 48 15 47 166 370
9 Bengan Holmberg/Christina Holmberg Tingsryd Hsc 26 55 21 27 37 166 20 44 33 43 38 178 344
10 Lasse Nilsson/Ulrika Rydell Värends Hsk 13 33 30 21 21 118 50 30 34 30 64 208 326
11 Nils-Åke Hansson/Mimmi Hansson Korpen Nybro 37 47 24 14 48 170 41 20 24 24 3 112 282
12 Lasse Brincner/Nathalie Jonasson Värends Hsk 23 51 48 27 16 165 17 30 20 10 24 101 266
13 Thomas Dahl/Maire Johansson Växjö Hsk 27 20 16 6 50 119 31 56 13 21 24 145 264
14 Åke Bergqvist/Anne-Marie Larsson Tingsryd Hsc 14 60 37 10 10 131 27 36 14 27 14 118 249
15 Maria Andersson/Jonas Klarström Värends Hsk 20 21 3 14 0 58 23 41 27 30 31 152 210
16 Martin Ancic/Tekla Andersson Värends Hsk 13 28 30 23 6 100 30 24 13 10 7 84 184
17 Lars-Erik Green/Susanne Andersson Värends Hsk 21 3 60 17 7 108 13 3 26 0 7 49 157



Svenska HästskoKastarFörbundet (SvHKF) 2018
Har du synpunkter, frågor eller upptäckt något fel på hemsidan kontakta gärna webmaster Tomas Lindahl
Delar av material som finns på svhkf sidor är skyddat enligt lagen om upphovsrätt.
Eftertryck eller annan kopiering är strängeligen förbjuden. Copyright © svhkf.se