Banner
Sportlotteriet


Hur fungerar det? Välj säsong:
Sverigerankingen 2021/2022
Plac. Namn Klubb Poäng Antal tävlingar Snitt per serie
1 Sandor Bodi Växjö Hsk 3291 9 182,83
2 Kent Sundahl Carlskrona Hsc 3097 9 172,06
3 Gert Karlsson Korpen Åseda 2604 9 144,67
4 Sandra Widlund Växjö Hsk 2546 7 181,86
5 Peter Olsson Dynapac Hsc 2255 7 161,07
6 Yamonlada Damnoenngam Växjö Hsk 2233 7 159,50
7 Ingvar Eriksson Carlskrona Hsc 2150 7 153,57
8 Matz Karlsson Korpen Åseda 2083 6 173,58
9 Anitha Fabbeke Dynapac Hsc 1793 7 128,07
10 Tobias Gneupel Sibbamåla IF 1790 5 179,00
11 Olle Ottosson Dynapac Hsc 1776 7 126,86
12 Leo Andersson Carlskrona Hsc 1763 7 125,93
13 Stefan Olofsson Korpen Nybro 1711 7 122,21
14 Hathaichonlanne Phaengphui Växjö Hsk 1700 7 121,43
15 Lars-Erik Ottosson Lanternan B.c 1681 7 120,07
16 Joel Sundahl Carlskrona Hsc 1636 8 102,25
17 Göran Mårtensson Jämjö Hsk 1599 7 114,21
18 Jean Fredriksson Väre Balders Hsk 1585 5 158,50
19 Ronny Lundberg Lanternan B.c 1576 7 112,57
20 Lasse Brincner Värends Hsk 1518 9 84,33
21 Elin Olsson Dynapac Hsc 1509 7 107,79
22 Berndt Pettersson Lanternan B.c 1507 7 107,64
23 Magnus Israelsson Sibbamåla IF 1498 5 149,80
24 Mattias Olsson Dynapac 1492 5 149,20
25 Bengt Fabbeke Dynapac Hsc 1448 7 103,43
26 Kerstin Svensson Växjö Hsk 1408 7 100,57
27 Kristian Jältsäter Vaxholm Hsk 1389 5 138,90
28 Alf Svensson Korpen Åseda 1380 7 98,57
29 Dan Hallstan Växjö Hsk 1375 7 98,21
30 Clara Larsson Värends Hsk 1370 7 97,86
31 Leif Sundahl Carlskrona Hsc 1334 6 111,17
32 Ewa Malmqvist Jämjö Hsk 1313 6 109,42
33 Gilbert Pettersson Lanternan 1279 4 159,88
34 Göran Olofsson Korpen Nybro 1278 7 91,29
35 Inge Skoglöv Jämjö Hsk 1236 5 123,60
36 Matthias Gneupel Sibbamåla IF 1235 5 123,50
37 Daniel Mårtensson Jämjö Hsk 1227 7 87,64
38 Johan Johansson Tingsryd Hsc 1214 5 121,40
39 Björn Landberg Vaxholm Hsk 1199 5 119,90
40 Maire Johansson Växjö Hsk 1161 6 96,75
41 Irene Pettersson Lanternan B.c 1137 5 113,70
42 Pascal Letter Balders Hsk 1107 5 110,70
43 Bela Bodi Växjö Hsk 1106 7 79,00
44 Louise Tollstam Dynapac Hsc 1089 5 108,90
45 Bernt Olsson Jämjö Hsk 1088 6 90,67
46 Natalie Sundahl Carlskrona Hsc 1067 6 88,92
47 Dan Madayang Korpen Åseda 1051 5 105,10
48 Tomas Lindahl Korpen Åseda 1025 5 102,50
49 Janne Johansson Tingsryd 1006 4 125,75
50 Roy Dahlén Dynapac Hsc 992 5 99,20
51 Janne Pettersson Balders Hsk 967 5 96,70
52 Lukas Bern Dynapac 952 5 95,20
53 Ingegerd Pettersson Lanternan B.c 944 6 78,67
54 Solveig Axelsson Växjö Hsk 936 7 66,86
55 Ulrika Rydell Värends Hsk 921 5 92,10
56 Erik Smiding Vaxholm Hsk 917 5 91,70
57 Thomas Dahl Växjö Hsk 910 7 65,00
58 Carina Gneupel Sibbamåla IF 895 5 89,50
59 Sune Olsson Korpen Nybro 885 4 110,63
60 Jarita Fredriksson Väre Balders Hsk 876 5 87,60
61 Bengt Andersson Växjö Hsk 862 4 107,75
62 Jonny Åberg Balders Hsk 849 5 84,90
63 Åke Bergqvist Tingsryd Hsc 800 4 100,00
64 Lars Johannesson Jämjö Hsk 791 5 79,10
65 Hernan Hernandez Jämjö Hsk 745 5 74,50
66 Malira Eriksson Balders HSK 715 3 119,17
66 Anton Alexandersson Sibbamåla IF 715 3 119,17
68 Risato Maljanovski Korpen Nybro 701 3 116,83
69 Lennart Karlsson Tingsryd Hsc 695 3 115,83
70 Maria Andersson Team Småland Hsk 678 4 84,75
71 Andreas Gundersen Vaxholm Hsk 661 4 82,63
72 Hasse Johansson Tingsryd Hsc 647 3 107,83
73 Sebastian Israelsson Sibbamåla IF 639 3 106,50
74 Christina Holmberg Tingsryd Hsc 635 4 79,38
75 Christoffer Lovén Balders Hsk 621 4 77,63
76 Astrid Martinez Jämjö Hsk 609 4 76,13
77 Morgan Athle Dynapac Hsc 605 4 75,63
78 Martin Antic Värends Hsk 591 3 98,50
79 Lisbeth Blihd Lanternan 583 3 97,17
80 Marianne Karlsson Jämjö Hsk 543 3 90,50
81 Karin Gullbrand Värends Hsk 511 4 63,88
82 Tobias Vikström Växjö Hsk 503 2 125,75
83 Nisse Hansson Korpen Nybro 497 5 49,70
84 Roger Eriksson Balders HSK 481 3 80,17
85 Tommy Svensson Värends Hsk 454 3 75,67
86 Göran Örjebo Vaxholm Hsk 450 4 56,25
87 Martin Smeds Balders Hsk 434 3 72,33
88 Sandra Rydell Värends Hsk 427 2 106,75
89 Bo Petersson Korpen Nybro 424 3 70,67
90 Victor Bengtsson Vaxholm Hsk 412 3 68,67
91 Kjell Åkesson Lanternan 411 2 102,75
92 Jonas Klarström Team Småland Hsk 400 4 50,00
93 Mikael Grönskog Sibbamåla IF 392 2 98,00
94 Arne Blihd Lanternan 379 3 63,17
95 Julius Gneupel Sibbamåla IF 373 3 62,17
96 Mats Mårtensson Jämjö Hsk 371 3 61,83
97 Christoffer Lindh Vaxholm Hsk 365 2 91,25
98 Martin Anjou Balders HSK 361 2 90,25
99 Sabina Rydberg Vaxholm Hsk 351 3 58,50
100 Jan Petersson Lanternan B.c 346 2 86,50
101 Emil Rehn Korpen Åseda 340 2 85,00
102 Erik Isaksson Korpen Åseda 338 2 84,50
103 Sune Andersson Jämjö Hsk 325 2 81,25
104 Anne-Marie Larsson Tingsryd 324 2 81,00
105 Torbjörn Svennberg Balders HSK 301 2 75,25
106 Nick Gibbs Dynapac Hsc 298 2 74,50
107 Malin Löwberg Balders Hsk 293 3 48,83
108 Tony Borgström Carlskrona Hsc 282 2 70,50
109 Billy Klarström Team Småland 281 1 140,50
110 Robert Johansson Tingsryd Hsc 266 1 133,00
111 Maj-Britt Jarl Växjö Hsk 262 1 131,00
112 Rebecka Fresk Viby HSK 258 2 64,50
113 Gebriela Kostantinos Korpen Åseda 256 1 128,00
114 Johanna Jacobsson Vaxholm 240 1 120,00
115 Mathias Karlberg Jämjö Hsk 238 1 119,00
116 Anders Karlsson Värends Hsk 235 2 58,75
116 Fredrik Sandelius Balders HSK 235 1 117,50
118 Henrik Fresk Balders HSK 233 2 58,25
119 Samuel Sjöblom Balders HSK 227 1 113,50
120 Torgny Rågfeldt Balders HSK 212 1 106,00
121 Markus Peterson Balders HSK 200 1 100,00
122 Mona Andersson Carlskrona Hsc 199 2 49,75
123 Mikael Klaving Vaxholm Hsk 186 1 93,00
124 Johanna Hagerman Balders HSK 181 2 45,25
125 Björn Gabrielsson Vaxholm Hsk 179 1 89,50
126 Samuel Sjöberg Balders HSK 171 1 85,50
126 Matthias Zetterlund Vaxholm Hsk 171 1 85,50
128 Karen Jältsäter Vaxholm 170 1 85,00
129 Saga Karlberg Jämjö Hsk 169 1 84,50
130 Dennis Bern Dynapac Hsc 168 1 84,00
131 Günther Iraschko Växjö Hsk 165 1 82,50
132 Fredrik Nilsson Linköping Hsk 164 1 82,00
133 Ingegärd Holmqvist Lanternan 159 1 79,50
134 Björn Enström Viby HSK 157 1 78,50
135 Anna Löwberg Balders HSK 156 1 78,00
136 Scott Brown Sollentuna 153 1 76,50
137 Hanna Karlberg Jämjö Hsk 146 1 73,00
138 Börje Carlsson Korpen Åseda 141 1 70,50
139 Jimmy Athle Athleterna 140 1 70,00
140 Thomas Marklund Värends Hsk 139 1 69,50
141 Christer Brincner Värends Hsk 134 1 67,00
142 Patrik Håkansson Vaxö Skola 127 1 63,50
142 Isabelle Athle Athleterna 127 1 63,50
144 Lotta Sundin Vaxholm 125 1 62,50
145 Gunnar Lundbeck Tingsryd Hsc 123 2 30,75
146 Anders Bergqvist Tingsryd Hsc 118 1 59,00
146 Linda Ewertzh Vaxö Skola 118 1 59,00
148 Julia Eriksson Balders HSK 116 1 58,00
149 Martin Dekar SCA 113 1 56,50
149 Elvin Rydell Värends Hsk 113 1 56,50
151 Bertil Westergren Växjö Hsk 110 1 55,00
152 Isabelle Åkesson Vaxholm 104 1 52,00
153 Malin Nilsson Athleterna 102 1 51,00
154 Carina Tikkanen Athleterna 101 1 50,50
155 Bo Trulsson Korpen Åseda 96 1 48,00
156 Tomas Andersson Vaxholm HSK 91 1 45,50
157 Nils Brovold Vaxholm 88 1 44,00
158 Pia Brovold Vaxholm 84 1 42,00
159 Simon Granqvist Balders HSK 82 1 41,00
160 Vilma Lundqvist Balders HSK 71 1 35,50
160 Jimmy Lindh Vaxholm HSK 71 1 35,50
162 Martin Beranek SCA 70 1 35,00
163 Magnus Hagerman Balders HSK 68 1 34,00
164 Eva Åkesson Lanternan 60 1 30,00
165 Annelie Thörnqvist Vaxö Skola 50 1 25,00
166 Mimmi Dahlman Viby HSK 24 1 12,00
Hela sverigerankingen Uppdaterad 2021-11-15


Svenska HästskoKastarFörbundet (SvHKF) 2021
Har du synpunkter, frågor eller upptäckt något fel på hemsidan kontakta gärna webmaster Tomas Lindahl
Delar av material som finns på svhkf sidor är skyddat enligt lagen om upphovsrätt.
Eftertryck eller annan kopiering är strängeligen förbjuden. Copyright © svhkf.se