Banner
Sportlotteriet


Hur fungerar det? Välj säsong:
Sverigerankingen 2019/2020
Plac. Namn Klubb Poäng Antal tävlingar Snitt per serie
1 (1) Sandor Bodi Växjö 4609 13 185,81
2 (3) Matz Karlsson Korpen Åseda 4583 14 178,14
3 (2) Kent Sundahl Carlskrona 4350 13 177,00
4 (4) Peter Olsson Dynapac 4177 15 159,50
5 (5) Gert Karlsson Korpen Åseda 4095 15 162,03
6 (6) Ingvar Eriksson Carlskrona 4023 14 159,61
7 (7) Joel Sundahl Carlskrona 3987 13 161,31
8 (8) Leo Andersson Carlskrona 3744 14 149,54
9 (10) Mattias Gneupel Sibbamåla 3622 14 143,14
10 (12) Anita Fabbeke Dynapac 3577 14 140,50
11 (11) Hathaichonlanee Phaengphui Växjö Hsk 3570 12 148,75
12 (9) Gebriela Kostantinos Korpen Åseda 3549 12 147,88
13 (14) Sandra Widlund Växjö Hsk 3386 12 141,08
14 (13) Magnus Israelsson Sibbamåla 3293 14 125,79
15 (16) Stefan Tollstam Dynapac 2940 13 119,15
16 (20) Nathalie Sundahl Carlskrona 2925 14 114,68
17 (19) Bo Petersson Korpen Nybro 2882 12 120,08
18 (21) Carina Gneupel Sibbamåla 2872 12 119,67
19 (18) Bengt Fabbeke Dynapac 2792 13 112,77
20 (15) Maire Johansson Växjö 2784 11 126,55
21 (24) Göran Olofsson Korpen Nybro 2779 14 111,89
22 (31) Yamolada Damnoegam Växjö Hsk 2778 12 115,75
23 (23) Lasse Brincner Värends Hsk 2760 12 115,00
24 (34) Peter Edlund Dynapac 2707 12 112,79
25 (22) Christer Blomgren Lanternan 2705 13 109,77
26 (28) Berndt Pettersson Lanternan 2662 12 110,92
27 (26) Anders Johansson Dynapac 2661 12 110,88
28 (25) Kerstin Svensson Växjö Hsk 2660 14 104,89
29 (27) Ewa Malmqvist Jämjö Hsk 2655 10 132,75
30 (29) Dan Hallstan Växjö 2629 15 102,87
31 (17) Johan Johansson Tingsryd 2565 8 160,31
32 (33) Ingegerd Pettersson Lanternan 2563 12 106,79
33 (36) Tomas Lindahl Korpen Åseda 2549 12 106,21
34 (30) Roy Dahlén Dynapac 2511 12 104,63
35 (37) Martin Antic Värends Hsk 2468 13 99,92
36 (35) Bengt Andersson Växjö Hsk 2414 10 120,70
37 (32) Olle Ottosson Dynapac 2402 8 150,13
38 (38) Klara Larsson Värends Hsk 2388 12 99,50
39 (40) Tobias Gneupel Sibbamåla 2321 6 193,42
40 (41) Göran Mårtensson Jämjö Hsk 2316 10 115,80
41 (42) Jan Petersson Lanternan 2307 12 96,13
42 (39) Bela Bodi Växjö 2306 12 96,08
43 (43) Ronny Lundberg Lanternan 2201 11 100,05
44 (44) Alf Svensson Korpen Åseda 2189 14 87,71
45 (45) Lisbeth Nygaard-Karlsson Tingsryd 2147 8 134,19
46 (51) Thomas Dahl Växjö 1994 12 83,08
47 (58) Elin Olsson Dynapac 1990 10 99,50
48 (47) Bertil Westergren Växjö Hsk 1975 10 98,75
49 (48) Bernt Olsson Jämjö Hsk 1942 10 97,10
50 (49) Sune Olsson Korpen Nybro 1915 9 106,39
51 (52) Lars-Åke Karlsson Jämjö Hsk 1890 10 94,50
52 (50) Åke Bergqvist Tingsryd 1850 11 84,09
53 (59) Lennart Karlsson Tingsryd 1799 7 128,50
54 (54) Lukas Bern Dynapac 1797 8 112,31
55 (56) Marianne Karlsson Jämjö Hsk 1782 8 111,38
56 (53) Solveig Axelsson Växjö Hsk 1766 13 69,85
57 (55) Nils-Åke Hansson Korpen Nybro 1764 11 80,18
58 (57) Leif Sundahl Carlskrona 1729 9 96,06
59 (46) Maj-Britt Jarl Växjö 1713 7 122,36
60 (60) Louise Tollstam Dynapac 1637 8 102,31
61 (62) Anne-Marie Larsson Tingsryd 1636 8 102,25
62 (61) Inge Skoglöv Jämjö Hsk 1572 8 98,25
63 (65) Daniel Mårtensson Jämjö Hsk 1347 8 84,19
64 (64) Alf Johansson Värends Hsk 1326 12 55,25
65 (66) Lars Johanesson Jämjö Hsk 1290 7 92,14
66 (67) Christer Brincner Värends Hsk 1259 7 89,93
67 (77) Christer Lööv Värends Hsk 1248 5 124,80
68 (70) Mathias Karlberg Jämjö Hsk 1213 4 151,63
69 (63) Anders Karlsson Värends Hsk 1212 7 86,57
70 (69) Gilbert Pettersson Lanternan 1204 6 100,33
71 (68) Stefan Olofsson Korpen Nybro 1193 5 119,30
72 (72) Björn Landberg Vaxholm Hsk 1105 4 138,13
73 (75) Gunnar Lundbeck Tingsryd 1085 7 77,50
74 (85) Jonas Klarström Team Småland Hsk 1011 7 72,21
75 (87) Lisbeth Blihd Lanternan 1001 6 83,42
76 (78) Sebastian Israelsson Sibbamåla 996 4 124,50
77 (79) Björn Gabrielsson Vaxholm Hsk 952 4 119,00
78 (80) Morgan Atle Dynapac 942 5 94,20
79 (81) Maria Andersson Team Småland Hsk 914 6 76,17
80 (82) Arne Blihd Lanternan 913 6 76,08
81 (73) Roland Andreasson Lanternan 902 4 112,75
82 (71) Hans Johansson Tingsryd 894 4 111,75
83 (83) Christian Balsiger Värends Hsk 880 4 110,00
84 (84) Kristian Jältsäter Vaxholm Hsk 869 4 108,63
85 (74) Mikael Grönskog Sibbamåla 866 5 86,60
86 (76) Irené Pettersson Lanternan 864 5 86,40
87 (88) Marcus Karlsson Jämjö Hsk 840 4 105,00
88 (92) Dan Madayang Korpen Åseda 830 3 138,33
89 (89) Armin Sisic Värends Hsk 804 2 201,00
90 (90) Tony Borgström Carlskrona 797 4 99,63
91 (91) Kerstin Petersen Växjö Hsk 767 5 76,70
92 (93) Fredrik Lundin Lanternan 746 3 124,33
93 (95) Annika Milsten Tingsryd 662 3 110,33
94 (86) Ulrika Rydell Värends Hsk 653 4 81,63
95 (94) Tommy Svensson Värends Hsk 634 5 63,40
96 (97) Jörgen Holmqvist Lessebo Hsk 606 2 151,50
97 (98) Leif Ahlex Lessebo 601 2 150,25
98 (99) Julius Gneupel Sibbamåla 550 4 68,75
99 (100) Karin Gullbrand Värends Hsk 547 5 54,70
100 (101) Ingegärd Holmqvist Lanternan 529 4 66,13
101 (96) Janne Johansson Tingsryd 508 2 127,00
102 (102) Åke Bjaerregard Tingsryd 506 3 84,33
103 (103) Mattias Olsson Dynapac 481 2 120,25
104 (105) Johanna Hyväinen/Johansson Rävemåla 471 2 117,75
105 (106) Mona Andersson Carlskrona 470 4 58,75
106 (107) Hannah Karlberg Jämjö Hsk 467 3 77,83
107 (108) Bo Fransson Lessebo 466 2 116,50
108 (109) Paul Karlsson Lessebo 449 2 112,25
109 (119) Joakim Strand Korpen Åseda 435 3 72,50
110 (112) Christoffer Cederholm Tingsryd 409 3 68,17
111 (113) Joseph Attenberger Tingsryd 402 2 100,50
112 (114) Lars-Erik Ottosson Lanternan 389 2 97,25
113 (115) Kjell Åkesson Lanternan 374 2 93,50
114 (104) Susanne Simonsson Lanternan 360 3 60,00
115 (118) Christina Holmberg Tingsryd 327 2 81,75
116 (111) Roland Sjöstrand Hsk Tingzås 317 2 79,25
117 (120) Kasper Sjöberg Sketnabäck 301 1 150,50
118 (121) Martin Silven Sollentuna 283 1 141,50
119 (122) Lana Galea Tingsryd 280 3 46,67
120 (116) Rolf Johannesson Värends Hsk 275 2 68,75
121 (117) Solveig Brincner Värends Hsk 274 4 34,25
122 (123) Mats Mårtensson Jämjö Hsk 273 1 136,50
123 (124) Hernan Hernandez Jämjö Hsk 264 2 66,00
124 (125) Per-Anders Gustavsson Lanternan 240 1 120,00
125 (126) Per-Olof Johansson Dynapac 239 1 119,50
126 (127) Anders Alriksson Dynapac 235 1 117,50
127 (128) Alice Lermalm Jämjö Hsk 230 1 115,00
128 (129) Hampus Borgström Carlskrona 229 2 57,25
129 (130) Robert Lermalm Jämjö Hsk 226 1 113,00
130 (131) Alexander Lundqvist Alvesta 222 1 111,00
131 (132) Lena Johansson Tingsryd 216 1 108,00
132 (133) Hasib Mohseni Team Tartufi 210 1 105,00
133 (134) Martin Björklund Sketnabäck 205 1 102,50
134 (110) Stephan Gervide Korpen Nybro 200 1 100,00
134 (135) Bengt-Erik Holmberg Tingsryd 200 1 100,00
136 (136) Helene Andersson Carlskrona 196 1 98,00
137 (137) Roger Frost Sibbamåla 194 1 97,00
137 (137) Christer Grahn Lanternan 194 1 97,00
139 (139) Johan Karlsson Korpen Åseda 191 1 95,50
140 (140) Elin Edlund Dynapac 190 1 95,00
141 (141) Eva Åkesson Lanternan 189 2 47,25
142 (142) Robert Sjöberg Sketnabäck 187 1 93,50
143 (144) Jörgen Westergren Team Tartufi 184 1 92,00
144 (145) Krister Nygren Korpen Åseda 181 1 90,50
145 (146) Andreas Gundersen Vaxholm Hsk 180 1 90,00
146 (147) Thomas Diedrichs Vaxholm Hsk 179 1 89,50
146 (153) Towe Danielsson Korpen Nybro 179 1 89,50
148 (148) Ulf Jörgensen Växjö Hsk 177 1 88,50
149 (149) Micke Hansson Holland 174 1 87,00
150 (151) Victor Bengtsson Vaxholm 164 1 82,00
151 (152) Jerry Viksten Korpen Åseda 161 1 80,50
152 (154) Mikael Klaving Vaxholm Hsk 153 1 76,50
153 (-) Emil Rehn Korpen Åseda 152 1 76,00
153 (155) Torbjörn Korsgaard Skåne 152 1 76,00
153 (155) Erik Landberg Vaxholm Hsk 152 2 38,00
156 (157) Linnea Gneupel Sibbamåla 147 1 73,50
156 (157) Oscar Stener Alvesta 147 1 73,50
158 (159) Karen Jältsäter Vaxholm 145 1 72,50
159 (150) Kjell Rydh Korpen Nybro 144 1 72,00
159 (160) Anton Björkman Team Tartufi 144 1 72,00
161 (161) Alexandra Kupiainen Team Tartufi 133 1 66,50
162 (162) Inga-Lill Stühr Lessebo 131 1 65,50
163 (163) Hampus Korsgaard Skåne 122 1 61,00
164 (164) Jimmie Fogelberg Skåne 121 1 60,50
165 (165) Simon Pahlin Vaxholm 119 1 59,50
166 (167) Hans Lundqvist Alvesta 117 1 58,50
167 (168) Nils Brovold Vaxholm 116 1 58,00
168 (169) Jonas Zetterlund Vaxholm 114 1 57,00
169 (170) Ola Frost Sibbamåla 108 1 54,00
170 (171) Daniel Lindblom Vaxholm 106 1 53,00
171 (172) Helge Winberg Vaxholm Hsk 104 1 52,00
172 (173) Isabelle Åkesson Vaxholm 103 1 51,50
173 (174) Peter Stupers Holland 101 1 50,50
173 (174) Richard Holgersson Sketnabäck 101 1 50,50
175 (176) Henrik Fresk Sollentuna 100 1 50,00
176 (177) Johan Öhrman Vaxholm Hsk 98 1 49,00
177 (178) Ros-Marie Johansson Livsnjutarna 97 1 48,50
178 (179) Daniel lito Wadman Vaxholm Hsk 95 1 47,50
178 (179) Sandra Rydell Värends Hsk 95 1 47,50
180 (181) Bo Lindekrans Livsnjutarna 88 1 44,00
181 (182) Milla Westergren Team Tartufi 84 1 42,00
182 (183) Monika Magnusson Skåne 83 1 41,50
183 (184) Niclas Gunnarsson Sibbamåla 79 1 39,50
184 (185) John Van Dalen Holland 77 1 38,50
185 (186) Malin Holmander Jämjö Hsk 67 1 33,50
185 (186) Therese Frost Sibbamåla 67 1 33,50
187 (188) Britt-Marie Jarl Livsnjutarna 62 1 31,00
188 (189) Eva Lindberg Holland 61 1 30,50
189 (190) Stig Karlsson Korpen Åseda 53 1 26,50
190 (191) Christer Collin Livsnjutarna 52 1 26,00
191 (192) Josefine Brincner Värends Hsk 47 1 23,50
192 (193) Kent Svensson Lanternan 41 1 20,50
Hela sverigerankingen Uppdaterad 2019-10-08


Svenska HästskoKastarFörbundet (SvHKF) 2019
Har du synpunkter, frågor eller upptäckt något fel på hemsidan kontakta gärna webmaster Tomas Lindahl
Delar av material som finns på svhkf sidor är skyddat enligt lagen om upphovsrätt.
Eftertryck eller annan kopiering är strängeligen förbjuden. Copyright © svhkf.se