Banner
Sponsor: Sportlotteriet


Hur fungerar det? Välj säsong:
Slutställning Sverigerankingen 2021/2022
Plac. Namn Klubb Poäng Antal tävlingar Snitt per serie
1 Kent Sundahl Carlskrona Hsc 4013 12 167,21
2 Sandor Bodi Växjö Hsk 3980 11 180,91
3 Sandra Widlund Växjö Hsk 3287 9 182,61
4 Ingvar Eriksson Carlskrona Hsc 3159 10 157,95
5 Gert Karlsson Korpen Åseda 3142 11 142,82
6 Peter Olsson Dynapac Hsc 3054 10 152,70
7 Jean Fredriksson Väre Balders Hsk 2899 9 161,06
8 Matz Karlsson Korpen Åseda 2837 8 177,31
9 Yamonlada Damnoenngam Växjö Hsk 2708 9 150,44
10 Leo Andersson Carlskrona Hsc 2663 10 133,15
11 Tobias Gneupel Sibbamåla IF 2628 7 187,71
12 Lars-Erik Ottosson Lanternan B.c 2463 10 123,15
13 Olle Ottosson Dynapac Hsc 2442 9 135,67
14 Mattias Olsson Dynapac 2406 8 150,38
15 Anitha Fabbeke Dynapac Hsc 2307 9 128,17
16 Hathaichonlanne Phaengphui Växjö Hsk 2280 9 126,67
17 Kristian Jältsäter Vaxholm Hsk 2250 8 140,63
18 Magnus Israelsson Sibbamåla IF 2239 8 139,94
19 Stefan Olofsson Korpen Nybro 2182 9 121,22
20 Göran Mårtensson Jämjö Hsk 2142 9 119,00
21 Joel Sundahl Carlskrona Hsc 2139 10 106,95
22 Berndt Pettersson Lanternan B.c 2118 10 105,90
23 Bengt Fabbeke Dynapac Hsc 2113 10 105,65
24 Gilbert Pettersson Lanternan 2040 7 145,71
25 Ronny Lundberg Lanternan B.c 1993 9 110,72
26 Inge Skoglöv Jämjö Hsk 1950 8 121,88
27 Ewa Malmqvist Jämjö Hsk 1885 9 104,72
28 Johan Johansson Tingsryd Hsc 1882 7 134,43
29 Kerstin Svensson Växjö Hsk 1804 9 100,22
30 Lasse Brincner Värends Hsk 1798 11 81,73
31 Björn Landberg Vaxholm Hsk 1761 8 110,06
32 Dan Hallstan Växjö Hsk 1753 9 97,39
33 Leif Sundahl Carlskrona Hsc 1745 9 96,94
34 Matthias Gneupel Sibbamåla IF 1707 7 121,93
35 Elin Olsson Dynapac Hsc 1690 8 105,63
36 Alf Svensson Korpen Åseda 1648 9 91,56
37 Bernt Olsson Jämjö Hsk 1622 9 90,11
38 Daniel Mårtensson Jämjö Hsk 1582 9 87,89
39 Clara Larsson Värends Hsk 1578 8 98,63
40 Natalie Sundahl Carlskrona Hsc 1556 8 97,25
41 Louise Tollstam Dynapac Hsc 1540 7 110,00
42 Roy Dahlén Dynapac Hsc 1535 8 95,94
43 Carina Gneupel Sibbamåla IF 1519 8 94,94
44 Jarita Fredriksson Väre Balders Hsk 1497 9 83,17
45 Janne Pettersson Balders Hsk 1458 7 104,14
46 Göran Olofsson Korpen Nybro 1455 8 90,94
47 Bela Bodi Växjö Hsk 1427 9 79,28
48 Maire Johansson Växjö Hsk 1421 7 101,50
49 Jonny Åberg Balders Hsk 1370 8 85,63
50 Lennart Karlsson Tingsryd Hsc 1282 5 128,20
51 Pascal Letter Balders Hsk 1279 6 106,58
52 Irene Pettersson Lanternan B.c 1278 6 106,50
53 Åke Bergqvist Tingsryd Hsc 1248 6 104,00
54 Tomas Lindahl Korpen Åseda 1237 6 103,08
55 Solveig Axelsson Växjö Hsk 1192 9 66,22
56 Ingegerd Pettersson Lanternan B.c 1179 8 73,69
57 Thomas Dahl Växjö Hsk 1134 9 63,00
58 Ulrika Rydell Värends Hsk 1116 6 93,00
59 Sune Olsson Korpen Nybro 1109 5 110,90
60 Bengt Andersson Växjö Hsk 1074 5 107,40
61 Dan Madayang Korpen Åseda 1051 5 105,10
62 Janne Johansson Tingsryd 1006 4 125,75
63 Björn Gabrielsson Vaxholm Hsk 989 4 123,63
64 Maria Andersson Team Småland Hsk 955 6 79,58
65 Lukas Bern Dynapac 952 5 95,20
66 Morgan Athle Dynapac Hsc 919 6 76,58
67 Erik Smiding Vaxholm Hsk 917 5 91,70
68 Risato Maljanovski Korpen Nybro 916 4 114,50
69 Hernan Hernandez Jämjö Hsk 912 6 76,00
70 Gebriela Kostantinos Korpen Åseda 893 3 148,83
71 Sebastian Israelsson Sibbamåla IF 848 4 106,00
72 Markus Peterson Balders HSK 831 4 103,88
73 Lisbeth Blihd Lanternan 804 4 100,50
74 Lars Johannesson Jämjö Hsk 791 5 79,10
75 Marianne Karlsson Jämjö Hsk 778 5 77,80
76 Mats Mårtensson Jämjö Hsk 767 5 76,70
77 Martin Antic Värends Hsk 759 4 94,88
78 Göran Örjebo Vaxholm Hsk 743 6 61,92
79 Malira Eriksson Balders HSK 715 3 119,17
79 Anton Alexandersson Sibbamåla IF 715 3 119,17
81 Andreas Gundersen Vaxholm Hsk 661 4 82,63
82 Karin Gullbrand Värends Hsk 659 5 65,90
83 Hasse Johansson Tingsryd Hsc 647 3 107,83
84 Martin Anjou Balders HSK 643 3 107,17
85 Sune Andersson Jämjö Hsk 638 4 79,75
86 Christina Holmberg Tingsryd Hsc 635 4 79,38
87 Victor Bengtsson Vaxholm Hsk 628 6 52,33
88 Christoffer Lovén Balders Hsk 621 4 77,63
89 Astrid Martinez Jämjö Hsk 609 4 76,13
89 Jonas Klarström Team Småland Hsk 609 6 50,75
91 Kjell Åkesson Lanternan 600 3 100,00
92 Sandra Rydell Värends Hsk 584 3 97,33
93 Anders Karlsson Värends Hsk 579 4 72,38
94 Mathias Karlberg Jämjö Hsk 578 2 144,50
95 Torgny Rågfeldt Balders HSK 559 3 93,17
96 Nisse Hansson Korpen Nybro 555 6 46,25
97 Bo Petersson Korpen Nybro 536 4 67,00
98 Arne Blihd Lanternan 531 4 66,38
99 Mikael Grönskog Sibbamåla IF 530 3 88,33
100 Malin Löwberg Balders Hsk 505 5 50,50
101 Tobias Vikström Växjö Hsk 503 2 125,75
102 Billy Klarström Team Småland 488 2 122,00
103 Roger Eriksson Balders HSK 481 3 80,17
104 Tommy Svensson Värends Hsk 454 3 75,67
105 Anne-Marie Larsson Tingsryd 446 3 74,33
106 Karen Jältsäter Vaxholm 441 2 110,25
107 Martin Smeds Balders Hsk 434 3 72,33
108 Lisbeth Nygaard-Karlsson Tingsryd 388 2 97,00
109 Julius Gneupel Sibbamåla IF 373 3 62,17
110 Christoffer Lindh Vaxholm Hsk 365 2 91,25
111 Günther Iraschko Växjö Hsk 355 2 88,75
112 Sabina Rydberg Vaxholm Hsk 351 3 58,50
113 Jan Petersson Lanternan B.c 346 2 86,50
114 Emil Rehn Korpen Åseda 340 2 85,00
115 Erik Isaksson Korpen Åseda 338 2 84,50
116 Thomas Marklund Värends Hsk 327 2 81,75
117 Armin Sisic Värends Hsk 326 1 163,00
118 Anton Rågfeldt Balders HSK 318 2 79,50
119 Björn Belfrage Vaxholm 304 2 76,00
120 Torbjörn Svennberg Balders HSK 301 2 75,25
121 Nick Gibbs Dynapac Hsc 298 2 74,50
121 Christer Brincner Värends Hsk 298 2 74,50
123 Christian Balsiger Värends Hsk 292 1 146,00
124 Tony Borgström Carlskrona Hsc 282 2 70,50
124 Michael Karlsson Värends HSK 282 2 70,50
126 Maria Gernandt Vaxholm 278 2 69,50
127 Robert Johansson Tingsryd Hsc 266 1 133,00
128 Maj-Britt Jarl Växjö Hsk 262 1 131,00
129 Rebecka Fresk Viby HSK 258 2 64,50
130 Therese Fredriksson PBHSPC 250 2 62,50
131 Pontus Strandell PBHSPC 249 2 62,25
132 Sandra Granroth Vaxholm 240 2 60,00
132 Johanna Jacobsson Vaxholm 240 1 120,00
134 Fredrik Sandelius Balders HSK 235 1 117,50
135 Henrik Fresk Balders HSK 233 2 58,25
136 Andreas Candelöf Vaxholm 228 2 57,00
137 Samuel Sjöblom Balders HSK 227 1 113,50
138 Alexander Bergström PBHSPC 224 2 56,00
139 Björn Bydén PBHSPC 209 2 52,25
140 Mona Andersson Carlskrona Hsc 199 2 49,75
141 Mikael Klaving Vaxholm Hsk 186 1 93,00
142 Johanna Hagerman Balders HSK 181 2 45,25
143 Samuel Sjöberg Balders HSK 171 1 85,50
143 Matthias Zetterlund Vaxholm Hsk 171 1 85,50
145 Daniel Lito Wadman Vaxholm 170 2 42,50
146 Saga Karlberg Jämjö Hsk 169 1 84,50
147 Dennis Bern Dynapac Hsc 168 1 84,00
147 Alex Karlsson Värends Hsk 168 1 84,00
149 Åse Larsson Vaxholm 167 1 83,50
150 Pia Brovold Vaxholm 164 2 41,00
150 Fredrik Nilsson Linköping Hsk 164 1 82,00
152 Elin Edlund Dynapac 160 1 80,00
153 Ingegärd Holmqvist Lanternan 159 1 79,50
154 Björn Enström Viby HSK 157 1 78,50
155 Anna Löwberg Balders HSK 156 1 78,00
156 Scott Brown Sollentuna 153 1 76,50
157 Per Olof Johansson Sibbamåla 152 1 76,00
158 Hanna Karlberg Jämjö Hsk 146 1 73,00
159 Börje Carlsson Korpen Åseda 141 1 70,50
160 Jimmy Athle Athleterna 140 1 70,00
161 Patrik Håkansson Vaxö Skola 127 1 63,50
161 Isabelle Athle Athleterna 127 1 63,50
163 Micael Karlsson Värends Hsk 126 1 63,00
164 Emil Pettersson Deje 125 1 62,50
164 Lotta Sundin Vaxholm 125 1 62,50
166 Gunnar Lundbeck Tingsryd Hsc 123 2 30,75
167 Anders Bergqvist Tingsryd Hsc 118 1 59,00
167 Linda Ewertzh Vaxö Skola 118 1 59,00
169 Julia Eriksson Balders HSK 116 1 58,00
170 Martin Dekar SCA 113 1 56,50
170 Elvin Rydell Värends Hsk 113 1 56,50
172 Bertil Westergren Växjö Hsk 110 1 55,00
173 Anders Melz Vaxholm 108 1 54,00
174 Isabelle Åkesson Vaxholm 104 1 52,00
175 Malin Nilsson Athleterna 102 1 51,00
176 Carina Tikkanen Athleterna 101 1 50,50
177 Bo Trulsson Korpen Åseda 96 1 48,00
178 Peter Edlund Dynapac 95 1 47,50
179 Tomas Andersson Vaxholm HSK 91 1 45,50
180 Nils Brovold Vaxholm 88 1 44,00
181 Simon Granqvist Balders HSK 82 1 41,00
182 Vilma Lundqvist Balders HSK 71 1 35,50
182 Jimmy Lindh Vaxholm HSK 71 1 35,50
184 Martin Beranek SCA 70 1 35,00
185 Magnus Hagerman Balders HSK 68 1 34,00
186 Albin Fredriksson Deje 67 1 33,50
187 Morgan Jonasson Sibbamåla IF 64 1 32,00
188 Eva Åkesson Lanternan 60 1 30,00
189 Jenny Borg Vaxholm 55 1 27,50
190 Annelie Thörnqvist Vaxö Skola 50 1 25,00
191 Mimmi Dahlman Viby HSK 24 1 12,00
Hela sverigerankingen Uppdaterad 2022-04-27


Svenska HästskoKastarFörbundet (SvHKF) 2022
Har du synpunkter, frågor eller upptäckt något fel på hemsidan kontakta gärna webmaster Tomas Lindahl
Delar av material som finns på svhkf sidor är skyddat enligt lagen om upphovsrätt.
Eftertryck eller annan kopiering är strängeligen förbjuden. Copyright © svhkf.se