Banner
Sportlotteriet


Hur fungerar det? Välj säsong:
Slutställning Sverigerankingen 2018/2019
Plac. Namn Klubb Poäng Antal tävlingar Snitt per serie
1 (1) Kent Sundahl Carlskrona 4623 13 177,81
2 (2) Sandor Bodi Växjö 4227 11 192,14
3 (3) Ingvar Eriksson Carlskrona 4204 13 161,69
4 (4) Gert Karlsson Korpen Åseda 4085 15 152,10
5 (5) Leo Andersson Carlskrona 3823 14 143,82
6 (6) Gebriela Kostantinos Korpen Åseda 3717 12 154,88
7 (7) Matz Karlsson Korpen Åseda 3705 12 154,38
8 (8) Peter Olsson Dynapac 3559 13 136,88
9 (9) Maire Johansson Växjö 3377 13 129,88
10 (14) Mattias Gneupel Sibbamåla 3370 13 129,62
11 (18) Magnus Israelsson Sibbamåla 3254 13 125,15
12 (11) Tobias Gneupel Sibbamåla 3228 9 179,33
13 (16) Göran Olofsson Korpen Nybro 3091 13 118,88
14 (12) Joel Sundahl Carlskrona 3074 11 139,73
15 (10) Lasse Brincner Värends Hsk 3073 12 128,04
16 (13) Christer Blomgren Lanternan 2922 12 121,75
17 (17) Dan Hallstan Växjö 2896 15 104,90
18 (15) Olle Ottosson Dynapac 2885 9 160,28
19 (19) Ingegerd Pettersson Lanternan 2833 13 108,96
20 (20) Anita Fabbeke Dynapac 2723 12 113,46
21 (22) Tomas Lindahl Korpen Åseda 2661 13 102,35
22 (23) Carina Gneupel Sibbamåla 2656 11 120,73
23 (21) Anders Johansson Dynapac 2617 11 118,95
23 (24) Hathaichonlanee Phaengphui Växjö Hsk 2617 10 130,85
25 (28) Berndt Pettersson Lanternan 2615 13 100,58
26 (32) Ronny Lundberg Lanternan 2547 12 106,13
27 (25) Jan Petersson Lanternan 2544 13 97,85
28 (33) Alf Svensson Korpen Åseda 2539 13 97,65
29 (34) Bengt Fabbeke Dynapac 2501 12 104,21
30 (31) Bo Petersson Korpen Nybro 2490 11 113,18
31 (29) Nathalie Sundahl Carlskrona 2474 12 103,08
32 (36) Peter Edlund Dynapac 2450 10 122,50
33 (27) Kerstin Svensson Växjö Hsk 2439 15 90,70
34 (30) Nils-Åke Hansson Korpen Nybro 2412 13 92,77
35 (26) Roy Dahlén Dynapac 2353 10 117,65
36 (41) Göran Mårtensson Jämjö Hsk 2258 10 112,90
37 (38) Yamolada Damnoegam Växjö Hsk 2237 12 93,21
38 (40) Ewa Malmqvist Jämjö Hsk 2178 10 108,90
39 (43) Åke Bergqvist Tingsryd 2175 11 98,86
40 (37) Johan Johansson Tingsryd 2171 7 155,07
41 (42) Marianne Karlsson Jämjö Hsk 2107 9 117,06
42 (35) Dan Madayang Korpen Åseda 2060 8 128,75
43 (45) Sune Olsson Korpen Nybro 2019 10 100,95
44 (39) Stefan Tollstam Dynapac 2009 10 100,45
45 (46) Klara Larsson Värends Hsk 1947 11 88,50
46 (47) Leif Sundahl Carlskrona 1928 10 96,40
47 (44) Bengt Andersson Växjö Hsk 1875 10 93,75
48 (49) Bernt Olsson Jämjö Hsk 1772 10 88,60
49 (51) Maj-Britt Jarl Växjö 1736 7 124,00
50 (53) Martin Antic Värends Hsk 1705 10 85,25
51 (52) Anne-Marie Larsson Tingsryd 1683 9 93,50
52 (50) Anders Karlsson Värends Hsk 1667 10 83,35
53 (54) Lars-Åke Karlsson Jämjö Hsk 1614 10 80,70
54 (48) Bela Bodi Växjö 1588 10 79,40
55 (55) Thomas Dahl Växjö 1561 12 65,04
56 (57) Alf Johansson Värends Hsk 1525 13 58,65
57 (60) Gilbert Pettersson Lanternan 1507 7 107,64
58 (59) Lisbeth Nygaard-Karlsson Tingsryd 1472 6 122,67
59 (61) Sandra Widlund Växjö Hsk 1434 6 119,50
60 (56) Roland Sjöstrand Hsk Tingzås 1430 11 65,00
61 (63) Mikael Grönskog Sibbamåla 1396 8 87,25
62 (64) Lukas Bern Dynapac 1390 6 115,83
63 (65) Louise Tollstam Dynapac 1384 7 98,86
64 (66) Lennart Karlsson Tingsryd 1358 6 113,17
65 (67) Karin Gullbrand Värends Hsk 1295 11 58,86
66 (58) Christian Balsiger Värends Hsk 1280 6 106,67
67 (71) Solveig Axelsson Alvesta 1278 9 71,00
68 (68) Elin Olsson Dynapac 1264 7 90,29
69 (69) Irené Pettersson Lanternan 1252 9 69,56
70 (73) Daniel Mårtensson Jämjö Hsk 1081 7 77,21
71 (62) Mathias Karlberg Jämjö Hsk 1070 4 133,75
72 (74) Per-Olof Johansson Dynapac 1031 5 103,10
73 (75) Christer Brincner Värends Hsk 1017 6 84,75
74 (76) Fredrik Lundin Lanternan 1006 4 125,75
75 (70) Mattias Olsson Dynapac 980 4 122,50
76 (78) Ulrika Rydell Värends Hsk 928 6 77,33
77 (80) Sebastian Israelsson Sibbamåla 895 4 111,88
78 (93) Bertil Westergren Växjö Hsk 882 4 110,25
79 (72) Lasse Nilsson Värends Hsk 853 5 85,30
80 (83) Roland Andreasson Lanternan 811 4 101,38
81 (89) Maria Andersson Team Småland Hsk 794 6 66,17
82 (77) Hannah Karlberg Jämjö Hsk 788 5 78,80
83 (84) Armin Sisic Värends Hsk 784 2 196,00
84 (94) Inge Skoglöv Jämjö Hsk 782 4 97,75
85 (82) Hans Johansson Tingsryd 778 3 129,67
86 (86) Jonas Klarström Team Småland Hsk 764 6 63,67
87 (85) Lisbeth Blihd Lanternan 763 5 76,30
88 (88) Morgan Atle Dynapac 715 5 71,50
89 (90) Stefan Olofsson Korpen Nybro 698 3 116,33
90 (87) Stephan Gervide Korpen Nybro 695 4 86,88
91 (79) Gunnar Lundbeck Tingsryd 693 4 86,63
92 (91) Arne Blihd Lanternan 687 6 57,25
93 (92) Tommy Svensson Värends Hsk 671 6 55,92
94 (81) Mats Mårtensson Jämjö Hsk 590 3 98,33
95 (95) Jörgen Holmqvist Lessebo Hsk 534 2 133,50
95 (95) Julius Gneupel Sibbamåla 534 4 66,75
97 (97) Lars Johanesson Jämjö Hsk 514 4 64,25
98 (98) Christer Lööv Värends Hsk 513 2 128,25
99 (102) Marcus Karlsson Jämjö Hsk 506 3 84,33
100 (100) Björn Landberg Vaxholm Hsk 502 2 125,50
101 (101) Rolf Johannesson Värends Hsk 499 4 62,38
102 (103) Bo Fransson Lessebo 472 2 118,00
103 (104) Paul Karlsson Lessebo 461 2 115,25
104 (105) Björn Gabrielsson Vaxholm Hsk 453 2 113,25
105 (106) Kristian Jältsäter Vaxholm Hsk 408 2 102,00
106 (107) Anders Alriksson Dynapac 397 2 99,25
107 (108) Kjell Åkesson Lanternan 388 3 64,67
108 (130) Kerstin Petersen Växjö Hsk 379 3 63,17
109 (98) Ulrika Strandahl Växjö 377 2 94,25
110 (109) Susanne Simonsson Lanternan 374 3 62,33
111 (111) Janne Johansson Tingsryd 368 2 92,00
112 (151) Annika Milsten Tingsryd 324 2 81,00
113 (113) Michael Karlsson Hsk Tingzås 320 2 80,00
113 (154) Åke Bjaerregard Tingsryd 320 2 80,00
115 (114) Mimmi Hansson Korpen Nybro 311 2 77,75
116 (142) Joakim Strand Korpen Åseda 304 2 76,00
117 (116) Linnea Gneupel Sibbamåla 296 2 74,00
118 (117) Günter Irascho Växjö Hsk 295 2 73,75
119 (110) Hans Johansson Korpen Nybro 285 4 35,63
120 (118) Christina Holmberg Tingsryd 271 1 135,50
121 (119) Leif Ahlex Lessebo 260 1 130,00
122 (120) Bengt-Erik Holmberg Tingsryd 257 1 128,50
123 (121) Ivar Lindstedt Cementa IF 245 2 61,25
124 (112) Mikael Bodi Växjö Hsk 241 2 60,25
125 (122) Ingegärd Holmqvist Lanternan 234 2 58,50
126 (123) Christer Collin Livsnjutarna 230 2 57,50
127 (124) Solveig Brincner Värends Hsk 223 4 27,88
128 (125) Alexander Lundqvist Alvesta 222 1 111,00
129 (126) Eva Åkesson Lanternan 220 2 55,00
130 (127) Magnus Sundqvist Hsk Tingzås 219 1 109,50
131 (128) Per-Åke Södergren Cementa IF 218 2 54,50
131 (128) Andreas Gundersen Vaxholm Hsk 218 1 109,00
133 (131) Lena Johansson Tingsryd 216 1 108,00
134 (-) Joseph Attenberger Tingsryd 212 1 106,00
135 (132) Linus Israelsson-Ed Sibbamåla 206 2 51,50
136 (133) Jerry Viksten Korpen Åseda 197 1 98,50
137 (134) Helene Andersson Carlskrona 196 1 98,00
138 (135) Roger Frost Sibbamåla 194 1 97,00
138 (135) Christer Grahn Lanternan 194 1 97,00
140 (137) Göran Olsson Cementa IF 193 2 48,25
141 (138) Ulf Jörgensen Växjö Hsk 177 1 88,50
142 (139) Kjell Rydh Korpen Nybro 169 1 84,50
143 (140) Ted Svensson Cementa IF 167 1 83,50
144 (141) Kenneth Andersson Dynapac 166 1 83,00
145 (143) Bo Lindekrans Livsnjutarna 157 2 39,25
146 (144) Towe Danielsson Korpen Nybro 156 1 78,00
147 (145) Krister Nygren Korpen Åseda 150 1 75,00
147 (145) Bo Trulsson Korpen Åseda 150 1 75,00
147 (145) Carina Andersson Dynapac 150 1 75,00
150 (148) Oscar Stener Alvesta 147 1 73,50
151 (-) Christoffer Cederholm Tingsryd 141 1 70,50
152 (150) Joakim Hansson Cementa IF 136 1 68,00
153 (151) Inga-Lill Stühr Lessebo 131 1 65,50
153 (151) Hampus Borgström Carlskrona 131 1 65,50
155 (154) Britt-Marie Jarl Livsnjutarna 130 2 32,50
156 (156) Tony Borgström Carlskrona 128 1 64,00
157 (157) Elias Thomsson Sibbamåla 126 1 63,00
158 (158) Malte Holm Brf Bågen Moheda 122 1 61,00
158 (158) Dag Strauke Boge Sels 122 1 61,00
160 (160) Ros-Marie Johansson Livsnjutarna 119 2 29,75
161 (161) Hans Lundqvist Alvesta 117 1 58,50
162 (162) Mona Andersson Carlskrona 115 1 57,50
163 (163) Arne Nygren Korpen Åseda 109 1 54,50
164 (164) Ola Frost Sibbamåla 108 1 54,00
165 (165) Anna Olausson Sibbamåla 96 1 48,00
166 (166) Daniel lito Wadman Vaxholm Hsk 95 1 47,50
167 (-) Lana Galea Tingsryd 84 1 42,00
168 (168) Bill Bergman Boge Sels 83 1 41,50
168 (168) Göte Andersson Boge Sels 83 1 41,50
170 (171) Patrik Olausson Sibbamåla 80 1 40,00
171 (172) Niclas Gunnarsson Sibbamåla 79 1 39,50
172 (173) Jonathan Holmqvist Lessebo Hsk 77 1 38,50
173 (174) Malin Klarström Cementa IF 74 1 37,00
174 (175) Therese Frost Sibbamåla 67 1 33,50
175 (176) Malin Holmander Jämjö Hsk 54 1 27,00
176 (177) Amanda Olausson Sibbamåla 46 1 23,00
177 (178) Göran Brincner Värends Hsk 40 2 10,00
177 (178) Ella Olausson Sibbamåla 40 1 20,00
179 (180) Susanne Bergman Boge Sels 36 1 18,00
Hela sverigerankingen Uppdaterad 2019-04-28


Svenska HästskoKastarFörbundet (SvHKF) 2019
Har du synpunkter, frågor eller upptäckt något fel på hemsidan kontakta gärna webmaster Tomas Lindahl
Delar av material som finns på svhkf sidor är skyddat enligt lagen om upphovsrätt.
Eftertryck eller annan kopiering är strängeligen förbjuden. Copyright © svhkf.se