Banner
Sponsor: Sportlotteriet


Hur fungerar det? Välj säsong:
Sverigerankingen 2022/2023
Plac. Namn Klubb Poäng Antal tävlingar Snitt per serie
1 Sandor Bodi Växjö Hsk 4235 12 176,46
2 Matz Karlsson Korpen Åseda 4189 12 174,54
3 Kent Sundahl Carlskrona Hsc 4101 15 163,63
4 Ingvar Eriksson Carlskrona Hsc 3877 13 158,38
5 Sandra Widlund Växjö Hsk 3811 11 173,23
6 Leo Andersson Carlskrona Hsc 3782 13 152,31
7 Peter Olsson Dynapac Hsc 3702 13 149,23
8 Gert Karlsson Korpen Åseda 3562 13 145,38
9 Jean Fredriksson Väre Balders Hsk 3409 11 154,95
10 Mattias Olsson Dynapac 3304 13 134,46
11 Tobias Gneupel Sibbamåla IF 3235 9 179,72
12 Olle Ottosson Dynapac Hsc 3166 12 131,92
13 Gilbert Pettersson Lanternan 3128 12 130,33
14 Hathaichonlanne Phaengphui Växjö Hsk 3090 11 140,45
15 Lars-Erik Ottosson Lanternan B.c 3074 13 123,58
16 Anitha Fabbeke Dynapac Hsc 3039 12 126,63
17 Yamonlada Damnoenngam Växjö Hsk 2917 11 132,59
18 Magnus Israelsson Sibbamåla IF 2889 11 131,32
19 Göran Mårtensson Jämjö Hsk 2875 12 119,79
20 Joel Sundahl Carlskrona Hsc 2860 13 113,88
21 Bengt Fabbeke Dynapac Hsc 2677 13 109,04
22 Stefan Olofsson Korpen Nybro 2558 11 116,27
23 Inge Skoglöv Jämjö Hsk 2528 11 114,91
24 Matthias Gneupel Sibbamåla IF 2408 10 120,40
25 Berndt Pettersson Lanternan B.c 2393 12 99,71
26 Ronny Lundberg Lanternan B.c 2352 11 106,91
27 Kristian Jältsäter Vaxholm Hsk 2301 8 143,81
28 Daniel Mårtensson Jämjö Hsk 2287 12 95,29
29 Gebriela Kostantinos Korpen Åseda 2286 8 142,88
30 Louise Tollstam Dynapac Hsc 2200 10 110,00
31 Carina Gneupel Sibbamåla IF 2166 11 98,45
32 Leif Sundahl Carlskrona Hsc 2097 11 95,32
33 Natalie Sundahl Carlskrona Hsc 2081 11 94,59
34 Johan Johansson Tingsryd Hsc 2043 7 145,93
35 Bernt Olsson Jämjö Hsk 2019 11 91,77
36 Dan Hallstan Växjö Hsk 2017 11 91,68
36 Göran Olofsson Korpen Nybro 2017 11 91,68
38 Ewa Malmqvist Jämjö Hsk 1985 10 99,25
39 Elin Olsson Dynapac Hsc 1968 11 89,45
40 Lasse Brincner Värends Hsk 1955 13 78,50
41 Roy Dahlén Dynapac Hsc 1907 11 86,68
42 Maire Johansson Växjö Hsk 1889 9 104,94
43 Alf Svensson Korpen Åseda 1867 12 77,79
44 Kerstin Svensson Växjö Hsk 1840 10 92,00
45 Clara Larsson Värends Hsk 1829 10 91,45
46 Solveig Axelsson Växjö Hsk 1802 12 75,08
47 Lukas Bern Dynapac 1763 9 97,94
48 Bela Bodi Växjö Hsk 1682 11 76,45
48 Björn Landberg Vaxholm Hsk 1682 8 105,13
50 Jarita Fredriksson Väre Balders Hsk 1606 10 80,30
51 Irene Pettersson Lanternan B.c 1576 9 87,56
52 Thomas Dahl Växjö Hsk 1566 11 71,18
53 Jonny Åberg Balders Hsk 1524 8 95,25
54 Björn Gabrielsson Vaxholm Hsk 1510 6 125,83
55 Mats Mårtensson Jämjö Hsk 1474 8 92,13
56 Ingegerd Pettersson Lanternan B.c 1467 10 73,35
57 Åke Bergqvist Tingsryd Hsc 1417 7 101,21
58 Janne Pettersson Balders Hsk 1381 7 98,64
59 Pascal Letter Balders Hsk 1272 6 106,00
60 Morgan Athle Dynapac Hsc 1243 9 69,06
61 Sebastian Israelsson Sibbamåla IF 1225 7 87,50
62 Torgny Rågfeldt Balders HSK 1214 6 101,17
63 Tomas Lindahl Korpen Åseda 1198 6 99,83
64 Maria Andersson Team Småland Hsk 1143 8 71,44
65 Hernan Hernandez Jämjö Hsk 1102 7 78,71
66 Ulrika Rydell Värends Hsk 1095 7 78,21
67 Martin Antic Värends Hsk 1089 6 90,75
68 Lisbeth Blihd Lanternan 1084 6 90,33
69 Erik Smiding Vaxholm Hsk 1038 5 103,80
70 Lars Johannesson Jämjö Hsk 1016 7 72,57
71 Christian Balsiger Värends Hsk 1010 4 126,25
72 Kjell Åkesson Lanternan 967 5 96,70
73 Malira Eriksson Balders HSK 953 4 119,13
74 Nick Gibbs Dynapac Hsc 940 6 78,33
75 Jonas Klarström Team Småland Hsk 925 8 57,81
76 Arne Blihd Lanternan 924 7 66,00
77 Marianne Karlsson Jämjö Hsk 900 6 75,00
78 Nisse Hansson Korpen Nybro 895 9 49,72
79 Mikael Grönskog Sibbamåla IF 884 5 88,40
80 Markus Peterson Balders HSK 831 4 103,88
81 Sune Andersson Jämjö Hsk 800 5 80,00
82 Karin Gullbrand Värends Hsk 785 7 56,07
83 Bo Petersson Korpen Nybro 782 6 65,17
84 Bengt Andersson Växjö Hsk 771 4 96,38
85 Janne Johansson Tingsryd 752 3 125,33
85 Sandra Rydell Värends Hsk 752 4 94,00
87 Sune Olsson Korpen Nybro 646 3 107,67
88 Martin Anjou Balders HSK 643 3 107,17
89 Günther Iraschko Växjö Hsk 624 3 104,00
90 Roger Eriksson Balders HSK 617 4 77,13
91 Christoffer Lovén Balders Hsk 611 4 76,38
92 Lennart Karlsson Tingsryd Hsc 587 2 146,75
93 Anders Karlsson Värends Hsk 579 4 72,38
94 Armin Sisic Värends Hsk 564 2 141,00
95 Billy Klarström Team Småland 527 3 87,83
96 Julius Gneupel Sibbamåla IF 495 3 82,50
97 Thomas Marklund Värends Hsk 463 3 77,17
98 Göran Örjebo Vaxholm Hsk 461 4 57,63
99 Malin Löwberg Balders Hsk 460 5 46,00
100 Tommy Svensson Värends Hsk 454 3 75,67
101 Martin Smeds Balders Hsk 450 3 75,00
102 Karen Jältsäter Vaxholm 441 2 110,25
103 Fredrik Lundin Lanternan 431 2 107,75
104 Dan Madayang Korpen Åseda 418 2 104,50
105 Jan Petersson Lanternan B.c 400 2 100,00
106 Lisbeth Nygaard-Karlsson Tingsryd 388 2 97,00
107 Victor Bengtsson Vaxholm Hsk 372 4 46,50
108 Christoffer Lindh Vaxholm Hsk 365 2 91,25
109 Andreas Gundersen Vaxholm Hsk 353 2 88,25
110 Sabina Rydberg Vaxholm Hsk 351 3 58,50
111 Anne-Marie Larsson Tingsryd 348 2 87,00
112 Risato Maljanovski Korpen Nybro 344 2 86,00
113 Mathias Karlberg Jämjö Hsk 340 1 170,00
113 Emil Rehn Korpen Åseda 340 2 85,00
115 Erik Isaksson Korpen Åseda 338 2 84,50
116 Saga Karlberg Jämjö Hsk 330 3 55,00
116 Christer Brincner Värends Hsk 330 2 82,50
118 Malena Rågfeldt Balders HSK 323 2 80,75
119 Conny Bark Korpen Nybro 320 2 80,00
120 Anton Rågfeldt Balders HSK 318 2 79,50
121 Björn Belfrage Vaxholm 304 2 76,00
122 Torbjörn Svennberg Balders HSK 301 2 75,25
123 Michael Karlsson Värends HSK 282 2 70,50
124 Maria Gernandt Vaxholm 278 2 69,50
125 Maj-Britt Jarl Växjö Hsk 262 1 131,00
126 Rebecka Fresk Viby HSK 258 2 64,50
127 Anton Alexandersson Sibbamåla IF 254 1 127,00
128 Therese Fredriksson PBHSPC 250 2 62,50
129 Pontus Strandell PBHSPC 249 2 62,25
130 Ted Lilja Lanternan 248 2 62,00
131 Johanna Jacobsson Vaxholm 240 1 120,00
131 Sandra Granroth Vaxholm 240 2 60,00
133 Hasse Johansson Tingsryd Hsc 239 1 119,50
134 Ingegärd Holmquist Lanternan 238 3 39,67
135 Fredrik Sandelius Balders HSK 235 1 117,50
136 Henrik Fresk Balders HSK 233 2 58,25
137 Andreas Candelöf Vaxholm 228 2 57,00
138 Samuel Sjöblom Balders HSK 227 1 113,50
139 Alexander Bergström PBHSPC 224 2 56,00
140 Ulrik Hofer Lanternan 223 1 111,50
141 Björn Bydén PBHSPC 209 2 52,25
142 Christina Holmberg Tingsryd Hsc 197 1 98,50
142 Micael Karlsson Värends Hsk 197 2 49,25
144 Mikael Klaving Vaxholm Hsk 186 1 93,00
145 Johanna Hagerman Balders HSK 181 2 45,25
146 Christer Blomgren Lanternan 172 1 86,00
147 Matthias Zetterlund Vaxholm Hsk 171 1 85,50
147 Samuel Sjöberg Balders HSK 171 1 85,50
149 Daniel Lito Wadman Vaxholm 170 2 42,50
150 Alex Karlsson Värends Hsk 168 1 84,00
151 Åse Larsson Vaxholm 167 1 83,50
152 Moje Liljegren Tingsryd Hsc 166 1 83,00
153 Pia Brovold Vaxholm 164 2 41,00
154 Dennis Bern Dynapac Hsc 160 1 80,00
154 Elin Edlund Dynapac 160 1 80,00
156 Björn Enström Viby HSK 157 1 78,50
157 Anna Löwberg Balders HSK 156 1 78,00
158 Scott Brown Sollentuna 153 1 76,50
159 Per Olof Johansson Sibbamåla 152 1 76,00
160 Börje Carlsson Korpen Åseda 141 1 70,50
161 Jimmy Athle Athleterna 140 1 70,00
162 Amanda Blomgren Lanternan 137 1 68,50
163 Anders Alriksson Dynapac 132 1 66,00
164 Ove Klasson Tingsryd Hsc 129 1 64,50
165 Astrid Martinez Jämjö Hsk 127 1 63,50
165 Patrik Håkansson Vaxö Skola 127 1 63,50
165 Isabelle Athle Athleterna 127 1 63,50
168 Emil Pettersson Deje 125 1 62,50
168 Lotta Sundin Vaxholm 125 1 62,50
170 Mojje Liljegren Tingsryd Hsc 124 1 62,00
171 Linda Ewertzh Vaxö Skola 118 1 59,00
172 Julia Eriksson Balders HSK 116 1 58,00
173 Martin Dekar SCA 113 1 56,50
173 Elvin Rydell Värends Hsk 113 1 56,50
175 Nancy Andersson Lanternan 112 1 56,00
175 Kenneth Andersson Lanternan 112 1 56,00
177 Bertil Westergren Växjö Hsk 110 1 55,00
178 Rebecca Israelsson Sibbamåla 108 1 54,00
178 Anders Melz Vaxholm 108 1 54,00
180 Isabelle Åkesson Vaxholm 104 1 52,00
181 Malin Nilsson Athleterna 102 1 51,00
182 Carina Tikkanen Athleterna 101 1 50,50
183 Adam Sandqvist Sibbamåla 99 1 49,50
184 Bo Trulsson Korpen Åseda 96 1 48,00
185 Peter Edlund Dynapac 95 1 47,50
186 Ove Cleasson Tingsryd Hsc 92 1 46,00
187 Tomas Andersson Vaxholm HSK 91 1 45,50
188 Nils Brovold Vaxholm 88 1 44,00
189 Simon Granqvist Balders HSK 82 1 41,00
190 Vilma Lundqvist Balders HSK 71 1 35,50
190 Jimmy Lindh Vaxholm HSK 71 1 35,50
192 Martin Beranek SCA 70 1 35,00
193 Magnus Hagerman Balders HSK 68 1 34,00
194 Albin Fredriksson Deje 67 1 33,50
195 Gunnar Lundbeck Tingsryd Hsc 65 1 32,50
195 Kent Svensson Lanternan 65 1 32,50
197 Morgan Jonasson Sibbamåla IF 64 1 32,00
198 Magnus Karlsson Växjö Hsk 61 2 15,25
199 Jenny Borg Vaxholm 55 1 27,50
200 Annelie Thörnqvist Vaxö Skola 50 1 25,00
201 Dennis Magnusson Värends Hsk 48 1 24,00
202 Mimmi Dahlman Viby HSK 24 1 12,00
Hela sverigerankingen Uppdaterad 2022-08-11


Svenska HästskoKastarFörbundet (SvHKF) 2022
Har du synpunkter, frågor eller upptäckt något fel på hemsidan kontakta gärna webmaster Tomas Lindahl
Delar av material som finns på svhkf sidor är skyddat enligt lagen om upphovsrätt.
Eftertryck eller annan kopiering är strängeligen förbjuden. Copyright © svhkf.se