Banner
Sponsor: Sportlotteriet


Hur fungerar det? Välj säsong:
Sverigerankingen 2024/2025
Plac. Namn Klubb Poäng Antal tävlingar Snitt per serie
1 Kent Sundahl Carlskrona Hsc 4627 18 180,56
2 Jean Fredriksson Väre Balders Hsk 4463 16 173,47
3 Kristian Jältsäter Vaxholm Hsk 4251 13 174,08
4 Ingvar Eriksson Carlskrona Hsc 4226 18 156,44
5 Inge Skoglöv Jämjö Hsk 3998 17 153,35
6 Leo Andersson Carlskrona Hsc 3648 18 140,03
7 Peter Olsson Dynapac Hsc 3462 17 126,29
8 Sandor Bodi Växjö Hsk 3314 9 184,11
9 Tobias Gneupel Sibbamåla IF 3137 8 196,06
10 Lars-Erik Ottosson Lanternan B.c 3132 15 123,17
11 Magnus Israelsson Sibbamåla IF 3122 13 125,50
12 Olle Ottosson Dynapac Hsc 3082 12 128,42
13 Mattias Olsson Dynapac Hsc 3060 14 120,86
14 Malira Eriksson Balders HSK 2988 11 135,82
15 Gilbert Pettersson Lanternan 2978 14 119,07
16 Mats Mårtensson Jämjö Hsk 2970 17 113,65
17 Torgny Rågfeldt Viby HSK 2952 15 117,40
18 Bengt Fabbeke Dynapac Hsc 2882 16 114,00
19 Göran Mårtensson Jämjö Hsk 2870 15 113,30
20 Martin Anjou Balders HSK 2856 11 129,82
20 Anitha Fabbeke Dynapac Hsc 2856 15 114,00
22 Björn Landberg Vaxholm Hsk 2842 11 129,18
23 Daniel Mårtensson Jämjö Hsk 2821 17 109,82
24 Tommy Karlsson Sibbamåla 2786 10 139,30
25 Kerstin Svensson Växjö Hsk 2776 14 110,79
26 Berndt Pettersson Lanternan B.c 2743 15 108,73
27 Göran Olofsson Korpen Nybro 2716 12 113,17
28 Natalie Sundahl Carlskrona Hsc 2645 14 103,29
29 Maire Johansson Växjö Hsk 2627 12 109,46
30 Ronny Lundberg Lanternan B.c 2576 15 100,07
31 Carina Gneupel Sibbamåla IF 2463 13 99,88
32 Roger Eriksson Balders HSK 2394 13 96,96
33 Gert Karlsson Korpen Åseda 2356 8 147,25
34 Roy Dahlén Dynapac Hsc 2341 15 91,60
35 Louise Tollstam Dynapac Hsc 2331 11 105,95
36 Ingegerd Pettersson Lanternan B.c 2254 11 102,45
37 Peter Olofsson Korpen Nybro 2235 10 111,75
38 Stefan Olofsson Korpen Nybro 2213 11 100,59
39 Joel Sundahl Carlskrona Hsc 2201 11 100,05
40 Christer Blomgren Lanternan 2166 12 90,25
41 Åke Bergqvist Tingsryd Hsc 2111 11 95,95
42 Lasse Brincner Söders Hsk 2106 10 105,30
43 Emma Anjou Balders HSK 2088 10 104,40
44 Jarita Fredriksson Väre Balders Hsk 2048 15 81,37
45 Bengt Andersson Växjö Hsk 1993 8 124,56
46 Leif Sundahl Carlskrona Hsc 1962 12 81,75
47 Ulf Svensson Jämjö Hsk 1956 11 88,91
48 Mikael Grönskog Sibbamåla IF 1945 11 88,41
49 Matthias Gneupel Sibbamåla IF 1886 7 134,71
50 Max Bodi Växjö Hsk 1811 9 100,61
51 Björn Gabrielsson Vaxholm Hsk 1801 8 112,56
52 Marcus Peterson Balders HSK 1782 6 148,50
53 Dan Hallstan Växjö Hsk 1754 13 71,12
54 Rosa Karlsson Sibbamåla 1711 8 106,94
55 Solveig Axelsson Växjö Hsk 1665 12 69,38
56 Gebriela Kostantinos Korpen Åseda 1642 6 136,83
57 Ove Klasson Tingsryd Hsc 1619 10 80,95
58 Thomas Dahl Växjö Hsk 1584 10 79,20
59 Håkan Thorsjö Växjö Hsk 1531 8 95,69
60 Janne Pettersson Balders Hsk 1505 9 83,61
61 Erik Smiding Vaxholm Hsk 1486 6 123,83
62 Johan Johansson Tingsryd Hsc 1478 6 123,17
63 Lars Johannesson Jämjö Hsk 1453 10 72,65
64 Jonny Åberg Balders Hsk 1428 7 102,00
65 Marcus Johansson Växjö Hsk 1407 7 100,50
65 Magnus Härdling Vaxholm 1407 6 117,25
67 Bela Bodi Växjö Hsk 1331 9 73,94
68 Ewa Malmqvist Jämjö Hsk 1321 7 94,36
69 Torbjörn Svennberg Balders HSK 1318 6 109,83
70 Hernan Hernandez Jämjö Hsk 1262 6 105,17
71 Lukas Bern Dynapac 1253 7 89,50
71 Bernt Olsson Jämjö Hsk 1253 8 78,31
73 Anton Rågfeldt Viby HSK 1247 6 103,92
74 Tobias Bodi Nilsson Växjö Hsk 1238 6 103,17
75 Ted Lilja Lanternan 1222 6 101,83
76 Pascal Letter Balders Hsk 1214 6 101,17
77 Sebastian Israelsson Sibbamåla IF 1204 7 86,00
78 Malena Rågfeldt Viby HSK 1141 6 95,08
79 Mona Razzaz Viby 1090 6 90,83
80 Maria Andersson Team Småland Hsk 1069 7 76,36
81 Jimmy Athle Köping 1051 6 87,58
82 Lars Elmeskär Sibbamåla 1031 8 64,44
83 Tomas Lindahl Korpen Åseda 1022 5 102,20
84 Malin Löwberg Balders Hsk 995 8 62,19
85 Julia Anjou Balders HSK 987 5 98,70
86 Amanda Blomgren Lanternan 980 5 98,00
87 Johan Rågfeldt Viby 966 6 80,50
88 Yvonne Karlsson Sibbamåla 956 8 59,75
89 Elin Olsson Dynapac Hsc 938 5 93,80
90 Morgan Athle Dynapac Hsc 927 8 57,94
91 Clara Larsson Värends Hsk 906 5 90,60
92 Rasmus Olsson Dynapac Hsc 889 6 74,08
93 Arne Blihd Lanternan 855 5 85,50
94 Emil Nilsson Balders HSK 842 5 84,20
95 Jonas Klarström Team Småland Hsk 826 7 59,00
96 Pia Grönskog Sibbamåla 789 7 56,36
97 Ulrika Rydell Värends Hsk 732 5 73,20
98 Kjell Åkesson Lanternan 700 4 87,50
99 Sune Olsson Korpen Nybro 687 3 114,50
100 Julius Gneupel Sibbamåla IF 677 3 112,83
101 Roland Andreasson Lanternan 668 3 111,33
102 Karin Gullbrand Söders Hsk 649 6 54,08
103 Ingela Thorsjö Växjö Hsk 641 4 80,13
104 Jan Petersson Lanternan B.c 610 4 76,25
105 Ulrik Hofer Lanternan 609 3 101,50
106 Martin Antic Värends Hsk 606 3 101,00
107 Kennart Axelsson Söders Hsk 580 2 145,00
108 Emanuel Hafmar jämjö 568 3 94,67
109 Marianne Karlsson Jämjö Hsk 549 4 68,63
110 Moje Liljegren Tingsryd Hsc 541 4 67,63
111 Fredrik Lundin Lanternan 507 3 84,50
112 Hasse Johansson Tingsryd Hsc 501 2 125,25
113 Christian Balsiger Värends Hsk 500 2 125,00
114 Lotta Sundin Vaxholm 486 3 81,00
115 Uffe Callerström Viby HSK 478 2 119,50
116 Lisbeth Blihd Lanternan 474 4 59,25
117 Johan Viitanen Viby HSK 473 2 118,25
118 Anders Bergqvist Tingsryd Hsc 456 3 76,00
119 Peter Olsson 2 Dynapac 455 3 75,83
120 Sofia Härdling Vaxholm 448 5 44,80
121 Jimmy Carlsson Vaxholm 447 2 111,75
122 Mats Arbring Söders 441 4 55,13
123 Bella Israelsson Sibbamåla 436 4 54,50
124 Göran Örjebo Vaxholm Hsk 411 3 68,50
125 Christoffer Väre Balders HSK 406 3 67,67
126 Kim Knudsen Värends Hsk 397 4 49,63
127 Patrik Axelsson Söders Hsk 384 2 96,00
128 Mikael Hansson Lanternan 376 2 94,00
129 Therese Fredriksson PBHSPC 369 2 92,25
130 Robert Karlsson Vaxholm 365 3 60,83
131 Julia Eriksson Balders HSK 364 2 91,00
132 Linnea Gneupel Sibbamåla 351 3 58,50
133 Bertil Carlsson Tingsryd Hsc 347 3 57,83
134 Ingegärd Holmquist Lanternan 340 4 42,50
135 Mathias Zetterlund Vaxholm Hsk 333 1 166,50
136 Kerstin Petersen Växjö Hsk 327 2 81,75
137 Carina Andersson Dynapac 318 3 53,00
138 Mikael Athle Köping Hsk 314 2 78,50
139 Linus Bomler Vaxholm Hsk 300 2 75,00
140 Conny Bark Värends Hsk 294 2 73,50
141 Daniel Olsson Vaxholm 293 2 73,25
142 Elias Ericsson Sibbamåla 285 3 47,50
143 Irene Pettersson Lanternan B.c 284 3 47,33
144 Amanda Axelsson Söders Hsk 277 2 69,25
145 Susanne Simonsson Lanternan 276 2 69,00
146 Christer Eriksson Korpen Nybro 273 2 68,25
147 Adam Carlsson Dynapac Hsc 269 1 134,50
147 Lilian Karlqvist Lanternan 269 2 67,25
149 Emilia Holgersson Carlskrona Hsc 265 4 33,13
150 Tomas Olofsson Korpen Nybro 260 2 65,00
151 Camilla Nord Sibbamåla 254 3 42,33
152 Hugo Bark Värends Hsk 250 2 62,50
153 Emil Rehn Korpen Åseda 248 1 124,00
154 Annette Persson Söders Hsk 245 3 40,83
155 Micael Carlsson Värends Hsk 242 1 121,00
156 Ulf Callerström Viby HSK 241 1 120,50
157 Johan Karlsson Korpen Åseda 237 1 118,50
158 Carina Tikkanen Athleterna 235 2 58,75
159 Marcus Karlsson Jämjö Hsk 234 1 117,00
160 Anders Karlsson Värends Hsk 233 2 58,25
161 Erik Isaksson Korpen Åseda 229 1 114,50
162 Sandra Rydell Värends Hsk 223 1 111,50
163 Jesper Doré Balders Hsk 214 1 107,00
164 Felix Lumphe Balders HSK 207 2 51,75
165 Liza Larsson PBSHPC 200 1 100,00
166 Linus Blom Vaxholm HSK 197 1 98,50
167 Björn Jismark Viby HSK 195 2 48,75
168 Alice Jältsäter Vaxholm 192 3 32,00
168 David Welin Berger Vaxholm 192 1 96,00
170 Åse Larsson Vaxholm 191 1 95,50
170 Anna Löwberg Balders HSK 191 1 95,50
172 Anders Johansson Dynapac Hsc 189 1 94,50
172 Billy Klarström Team Småland Hsk 189 1 94,50
172 Damian Barnasiak Växjö Hsk 189 1 94,50
175 David Norr Vaxholm 182 1 91,00
176 Micke Anjou Balders HSK 179 1 89,50
176 Heidi Svärd PBHSPC 179 2 44,75
176 Eva Åkesson Lanternan 179 2 44,75
179 Micael Karlsson Värends Hsk 174 1 87,00
179 Katta Jismark Viby HSK 174 2 43,50
181 Evelina Olsson Dynapac Hsc 173 1 86,50
182 Kajsa Johansson Vaxholm 167 1 83,50
183 Krister Nygren Korpen Åseda 166 1 83,00
184 Sabina Rydberg Vaxholm Hsk 164 1 82,00
185 Anders Johansson 2 Dynapac Hsc 161 1 80,50
186 Lena Palovaara Viby HSK 159 2 39,75
187 Kenneth Andersson Lanternan 158 2 39,50
188 Rebecka Lundin Dynapac Hsc 156 1 78,00
189 Karen Jältsäter Vaxholm 154 1 77,00
190 Jerry Viksten Korpen Åseda 150 1 75,00
191 Thomas Diedrichs Vaxholm 148 1 74,00
192 Malin Nilsson Athleterna 146 2 36,50
193 Christoffer Lovén Balders HSK 143 1 71,50
194 Joakim Strand Korpen Åseda 140 1 70,00
195 Andreas Candelöf Vaxholm 137 1 68,50
196 Per-Olof Johansson Sibbamåla 133 1 66,50
197 Christer Brincner Söders Hsk 132 1 66,00
198 Björn Bydén PBHSPC 130 1 65,00
198 Camilla Svensson Vaxholm 130 1 65,00
200 Anders Alriksson Dynapac 126 1 63,00
201 Rasmus Karlsson Vaxholm 125 1 62,50
201 Lena Nilsson Växjö Hsk 125 2 31,25
203 Pia Brovold Vaxholm 123 1 61,50
204 Martin Smeds Balders HSK 121 1 60,50
205 Luie Von Dahn 4Wheels 120 1 60,00
206 Hamza Music 4Wheels 119 1 59,50
207 Helene Johansson Vaxholm 118 1 59,00
208 Andre Kuusisto Balders HSK 113 1 56,50
209 Tage Gallenmüller 4Wheels 112 1 56,00
209 Carina Axelsson Köping Hsk 112 1 56,00
211 Sofia Karlsson Vaxholm 111 1 55,50
212 Pelle Svensson Vaxholm 109 1 54,50
213 Renée Rosen Berecz Vaxholm 105 1 52,50
214 Ellen Gorgiev Vaxholm 104 1 52,00
214 Louise Jansson PBHSPC 104 1 52,00
216 Palle Schjölin Tingsryd Hsc 91 1 45,50
217 Mimmi Reindahl Dynapac 89 1 44,50
218 Maria Axelsson Vaxholm 87 1 43,50
218 Anton Engvall Vaxholm 87 1 43,50
220 Daniella Liljemon Balders HSK 86 1 43,00
221 Tony Borgström Storkarna 85 1 42,50
222 Bosse Persson Söders Hsk 84 3 14,00
223 Christer Pettersson Tingsryd Hsc 80 1 40,00
224 Arne Nygren Korpen Åseda 78 1 39,00
224 Filip Gorgiev Vaxholm 78 1 39,00
226 Maria Gernandt Vaxholm 72 1 36,00
227 Bo Petersson Korpen Nybro 66 1 33,00
228 Hjalmar Fredriksson Dynapac Hsc 59 1 29,50
229 Nat Olsson Storkarna 58 1 29,00
230 Kelly Frödin Balders HSK 52 1 26,00
231 Mona Andersson Storkarna 47 1 23,50
232 Mats Kögl Köping 45 1 22,50
232 Lars Sjöberg Köping 45 1 22,50
234 Gustav Svensson 4Wheels 44 1 22,00
234 Janne Branting Köping 44 1 22,00
236 Ebba Kronhamn Vaxholm 38 1 19,00
237 Dessire Lundin Vaxholm 34 1 17,00
238 Anton Brantheim Vaxholm 17 1 8,50
239 Nils-Erik Branting Köping 6 1 3,00
Hela sverigerankingen Uppdaterad 2024-06-04


Svenska HästskoKastarFörbundet (SvHKF) 2024
Har du synpunkter, frågor eller upptäckt något fel på hemsidan kontakta gärna webmaster Tomas Lindahl
Delar av material som finns på svhkf sidor är skyddat enligt lagen om upphovsrätt.
Eftertryck eller annan kopiering är strängeligen förbjuden. Copyright © svhkf.se