Banner
Sportlotteriet


Resultat Höstskon 2012
Resultat Höstskon 2012

 
Lag
Plac. Namn Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Carlskrona Hsc 145 91 98 76 91 501 151 134 109 125 113 632 1133
2 Korpen Åseda 1 100 124 72 107 145 548 76 116 57 126 166 541 1089
3 Växjö HSK 1 67 122 120 118 100 527 87 169 104 84 109 553 1080
4 Dynapac 1 107 96 111 114 73 501 113 95 127 98 58 491 992
5 Dynapac 2 81 122 71 89 83 446 97 62 134 104 100 497 943
6 Tingsryd 1 85 98 102 73 57 415 80 107 98 100 40 425 840
7 Värends HSK 91 60 53 94 110 408 151 46 56 79 81 413 821
8 Lanternan 1 65 89 76 100 81 411 72 62 77 70 57 338 749
9 Korpen Nybro 81 70 67 78 109 405 110 94 29 58 50 341 746
10 Alvesta HSK 86 44 71 61 77 339 64 91 91 95 65 406 745
11 Sibbamåla 1 95 91 47 70 47 350 73 50 81 93 76 373 723
12 Korpen Åseda 2 97 90 51 88 85 411 77 33 33 58 40 241 652
13 Dynapac 3 91 56 78 86 53 364 47 47 43 64 78 279 643
14 Växjö HSK 2 32 70 50 90 53 295 57 54 38 65 76 290 585
15 Sibbamåla 2 65 26 94 92 36 313 41 44 79 17 79 260 573
16 Lanternan 2 69 65 44 81 48 307 27 47 67 67 23 231 538
17 Tingsryd 2 17 37 55 37 57 203 37 75 41 9 33 195 398

Klass 1
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Sandor Bodi Växjö Hsk 20 41 61 54 37 213 37 70 30 44 34 215 428
2 Kent Sundahl Carlskrona Hsc 57 40 41 16 30 184 40 63 33 37 34 207 391
3 Johan Johansson Tingsryd Hsc 50 44 74 27 30 225 37 50 20 30 10 147 372
4 Tomas Lindahl Korpen Åseda 37 57 0 37 37 168 33 41 34 28 47 183 351
5 Matz Karlsson Korpen Åseda 16 13 44 23 70 166 17 48 14 31 44 154 320
6 Dan Madayang Dynapac 30 29 10 40 33 142 30 26 63 21 28 168 310
7 Jabir Malghouth Växjö Hsk 37 27 28 37 33 162 20 33 41 17 21 132 294
8 Olle Ottosson Dynapac 17 37 70 33 17 174 28 27 17 27 13 112 286
9 Leo Andersson Carlskrona Hsc 41 17 23 33 21 135 40 13 33 34 29 149 284
10 Gert Karlsson Korpen Åseda 37 40 21 20 28 146 12 13 3 57 41 126 272
11 Ingvar Eriksson Carlskrona Hsc 10 27 31 17 24 109 41 34 30 24 33 162 271
12 Mattias Gneupel Sibbamåla 28 53 10 20 10 121 34 14 17 43 37 145 266
13 Peter Olsson Dynapac 20 17 17 34 15 103 10 44 47 30 17 148 251
14 Stefan Tollstam Dynapac 33 21 7 37 27 125 47 10 34 20 14 125 250
15 Berndt Petersson Lanternan B.c 20 24 28 17 10 99 17 21 26 34 16 114 213
16 Lasse Brincner Värends HSK 10 6 17 27 47 107 47 13 6 13 24 103 210
17 Göran Persson Dynapac 37 21 17 10 14 99 28 14 29 21 14 106 205
18 Anders Johansson Dynapac 16 28 14 33 13 104 3 20 27 30 14 94 198
19 Maj-Britt Jarl Växjö Hsk 10 10 24 10 9 63 30 40 23 13 27 133 196
20 Christer Blomgren Lanternan B.c 10 24 21 21 10 86 28 10 24 19 24 105 191
21 Mattias Olsson Dynapac 23 41 6 6 7 83 27 6 21 20 14 88 171
22 Hans Johansson Tingsryd Hsc 21 10 14 13 14 72 13 10 34 33 7 97 169

Klass 2
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Fredrik Ernestam Värends HSK 54 17 19 27 46 163 54 6 17 44 24 145 308
2 Lennart Karlsson Lanternan B.c 20 37 41 27 34 159 17 30 27 30 9 113 272
3 Tobias Gneupel Sibbamåla 50 21 14 33 20 138 13 24 26 30 26 119 257
4 Bengt Karlsson Korpen Åseda 34 34 7 14 34 123 14 7 37 27 21 106 229
5 Bo Petersson Korpen Nybro 34 27 20 21 37 139 26 30 3 14 10 83 222
6 Ronnie Pettersson Värends HSK 27 30 10 34 14 115 23 24 30 13 10 100 215
7 Dan Hallsten Växjö Hsk 3 26 7 47 23 106 27 21 14 28 17 107 213
8 Hasse Lundqvist Alvesta Hsk 41 10 30 13 17 111 7 41 17 13 12 90 201
9 Bertil Westergren Växjö Hsk 13 10 33 26 24 106 13 17 10 23 26 89 195
10 Carina Gneupel Sibbamåla 21 20 48 10 10 109 14 17 14 10 26 81 190
11 Leif Sundahl Carlskrona Hsc 37 7 3 10 16 73 30 24 13 30 17 114 187
12 Ingegerd Petersson Lanternan B.c 14 34 17 41 14 120 17 17 10 14 7 65 185
13 Niclas Gunnarsson Sibbamåla 7 3 33 34 23 100 17 14 37 0 13 81 181
14 Risto Selming Korpen Nybro 17 23 17 17 17 91 37 7 14 21 10 89 180
15 Maire Johansson Växjö Hsk 0 44 7 17 21 89 0 26 10 10 27 73 162
16 Jan Petersson Lanternan B.c 21 7 10 21 47 106 10 14 17 3 10 54 160
17 Bo Trulsson Korpen Åseda 33 10 24 14 7 88 7 0 7 21 7 42 130
18 Elisabeth Briesendahl Tingsryd Hsc 0 0 10 7 34 51 0 44 0 3 0 47 98
19 Michael Karlsson Tingsryd Hsc 14 17 14 10 7 62 14 0 10 0 6 30 92
20 Kent Vikström Växjö Hsk 7 14 3 10 3 37 10 13 14 0 10 47 84

Klass 3
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Sebastian Vainikka Dynapac 12 24 41 10 30 117 37 10 23 33 44 147 264
2 Kennart Axelsson Alvesta Hsk 17 17 21 24 40 119 17 3 50 35 33 138 257
3 Peter Edlund Dynapac 46 30 31 43 20 170 13 16 17 13 23 82 252
4 Kent Davnert Korpen Åseda 27 43 20 37 27 154 21 17 10 7 6 61 215
5 Rune Karlsson Korpen Nybro 23 13 20 30 21 107 37 27 6 10 20 100 207
6 Elizabett Johansson Växjö Hsk 16 20 30 0 3 69 14 24 40 34 14 126 195
7 Alf Svensson Korpen Åseda 27 24 0 37 21 109 23 7 13 17 10 70 179
8 Ingegerd Sjöstrand Tingsryd Hsc 7 27 0 30 7 71 17 30 44 10 3 104 175
9 Jimmy Karlsson Dynapac 28 14 30 13 24 109 0 14 10 3 21 48 157
10 Gilbert Pettersson Lanternan B.c 35 14 3 27 14 93 3 10 30 10 7 60 153
11 Patrick Axelsson Alvesta Hsk 14 14 13 7 7 55 10 24 10 33 17 94 149
12 Krister Nygren Korpen Åseda 10 14 7 27 10 68 14 14 6 10 34 78 146
13 Kjell Rydh Korpen Nybro 10 10 14 7 26 67 20 26 10 7 10 73 140
14 Solvig Axelsson Alvesta Hsk 14 3 7 17 13 54 30 23 14 14 3 84 138
15 Tommy Karlsson Korpen Nybro 7 7 10 10 34 68 10 30 6 13 10 69 137
16 Henry Johansson Korpen Åseda 10 13 7 0 30 60 26 9 3 13 17 68 128
17 Ulf Sejer Alvesta Hsk 7 14 10 7 6 44 10 3 27 13 30 83 127
18 Anders Ehrnborg Tingsryd Hsc 7 17 14 3 6 47 13 17 0 27 20 77 124
19 Olle Nilsson Tingsryd Hsc 3 13 14 14 7 51 17 21 21 3 10 72 123
20 Rolf Marmskog Sibbamåla 23 3 0 34 3 63 10 6 14 0 30 60 123
21 Bengt Lindskog Dynapac 10 9 3 0 6 28 24 17 9 24 20 94 122
22 Roger Eriksson Sibbamåla 14 17 9 17 14 71 0 3 21 10 10 44 115
23 Christer Granh Lanternan B.c 14 14 0 27 0 55 7 7 10 27 7 58 113
24 Kerstin Petersen Växjö Hsk 9 20 7 7 3 46 7 3 0 14 23 47 93
25 Per-Olof Johansson Sibbamåla 3 0 14 0 3 20 26 9 17 10 3 65 85
26 Roland Sjöstrand Tingsryd Hsc 0 7 17 6 9 39 6 10 10 3 17 46 85
27 Gunnar Svensson Sibbamåla 14 0 13 14 0 41 0 7 14 7 10 38 79
28 Therese Olausson Sibbamåla 3 7 0 0 6 16 7 0 23 3 14 47 63

Junior
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Lukas Bern Dynapac 7 3 14 30 3 57 10 0 7 24 14 55 112
2 Ronjah Pettersson Värends HSK 0 7 7 6 3 23 27 3 3 9 23 65 88

Minior
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Alexander Lundqvist Alvesta Hsk 28 16 30 30 21 125 21 13 20 14 30 98 223
2 Emmie Färdig Värends HSK 34 14 0 0 27 75 3 30 0 7 7 47 122
3 Emelie Sjöberg Brincner Värends HSK 14 10 3 17 6 50 14 20 10 3 7 54 104
4 Linnea Gneupel Sibbamåla 17 10 0 0 3 30 7 20 0 7 10 44 74
5 Ola Eriksson Sibbamåla 0 0 7 3 14 24 7 7 0 23 13 50 74
6 Julius Gneupel Sibbamåla 0 0 3 14 0 17 3 7 7 0 20 37 54



Svenska HästskoKastarFörbundet (SvHKF) 2017
Har du synpunkter, frågor eller upptäckt något fel på hemsidan kontakta gärna webmaster Tomas Lindahl
Delar av material som finns på svhkf sidor är skyddat enligt lagen om upphovsrätt.
Eftertryck eller annan kopiering är strängeligen förbjuden. Copyright © svhkf.se