SvHKF.se - Resultat SM utomhus 2018

Banner
Sportlotteriet


Resultat
SM ute 2018

 
Lag
Plac. Namn Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Korpen Åseda 121 69 131 175 152 648 102 63 72 166 153 556 1204
2 Carlskrona 107 131 112 108 137 595 103 97 148 66 109 523 1118
3 Lanternan 119 129 98 163 51 560 82 131 122 97 87 519 1079
4 Tingsryd 134 118 81 194 111 638 117 83 77 76 88 441 1079
5 Sibbamåla 107 155 74 108 67 511 82 79 101 113 172 547 1058
6 Dynapac 2 77 107 102 60 82 428 132 117 126 101 95 571 999
7 Växjö 1 115 49 132 99 140 535 59 105 81 85 114 444 979
8 Dynapac 1 106 148 68 101 57 480 135 76 69 91 84 455 935
9 Korpen Nybro 64 104 67 81 64 380 120 105 114 90 84 513 893
10 Jämjö 2 126 38 78 67 122 431 108 68 73 102 78 429 860
11 Carl-Åse 74 74 78 95 75 396 111 68 73 72 127 451 847
12 Värends 109 83 117 80 48 437 64 62 72 72 42 312 749
13 Jämjö 1 46 80 66 131 65 388 69 78 84 76 48 355 743
14 SibbaTing 68 38 68 125 49 348 46 81 61 97 57 342 690
15 Blandarna 72 55 109 95 82 413 83 60 58 24 51 276 689
16 Växjö 2 91 89 39 44 73 336 61 72 65 73 60 331 667
17 Dynapac 3 33 84 61 61 74 313 52 64 84 108 45 353 666
18 VäxVär 75 51 84 69 24 303 42 44 20 63 68 237 540

Herr
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Sandor Bodi Växjö Hsk 35 54 20 36 50 195 34 44 54 44 30 206 401
2 Kent Sundahl Carlskrona Hsc 28 37 7 54 54 180 40 37 60 24 43 204 384
3 Peter Edlund Dynapac Hsc 30 33 34 29 70 196 27 17 34 23 70 171 367
4 Åke Bergkvist Tingsryd Hsc 34 47 54 34 30 199 50 27 7 41 34 159 358
5 Matz Karlsson Korpen Åseda 10 31 7 13 41 102 30 80 34 61 21 226 328
6 Ingvar Eriksson Carlskrona Hsc 41 37 13 16 26 133 7 50 30 33 54 174 307
7 Johan Johansson Tingsryd Hsc 40 7 10 14 40 111 26 30 24 67 47 194 305
8 Gert Karlsson Korpen Åseda 16 33 20 37 17 123 61 17 30 21 46 175 298
9 Roy Dahlén Dynapac Hsc 54 34 17 37 41 183 30 14 10 41 16 111 294
10 Olle Ottosson Dynapac Hsc 21 20 31 40 34 146 28 37 24 24 30 143 289
11 Lasse Brincner Värends Hsk 14 37 14 23 40 128 16 40 14 54 37 161 289
12 Christer Blomgren Lanternan 37 17 37 23 21 135 21 34 17 41 37 150 285
13 Mattias Olsson Dynapac Hsc 27 20 30 34 41 152 14 30 27 10 48 129 281
14 Leo Andersson Carlskrona Hsc 7 57 24 10 23 121 33 33 28 31 34 159 280
15 Tobias Gneupel Sibbamåla 14 24 6 47 27 118 30 33 31 41 26 161 279
16 Dan Madayang Korpen Åseda 30 23 31 21 17 122 43 29 28 34 10 144 266
17 Tomas Lindahl Korpen Åseda 34 47 48 14 23 166 9 20 14 30 23 96 262
18 Peter Olsson Dynapac Hsc 17 34 28 21 24 124 34 34 7 30 27 132 256
19 Joel Sundahl Carlskrona Hsc 23 40 10 21 46 140 41 34 21 3 10 109 249
20 Göran Olofsson Korpen Nybro 3 35 44 24 47 153 40 21 10 13 10 94 247
21 Dan Hallstan Växjö Hsk 27 7 30 40 47 151 13 23 21 13 17 87 238
22 Bo Petersson Korpen Nybro 30 13 41 6 50 140 47 17 16 7 10 97 237
23 Christian Balsinger Värends Hsk 34 41 14 33 20 142 7 17 48 3 20 95 237
24 Magnus Israelsson Sibbamåla 17 47 21 21 27 133 7 33 26 17 21 104 237
25 Gilbert Pettersson Lanternan 41 13 27 17 20 118 21 20 37 7 31 116 234
26 Lennart Karlsson Tingsryd Hsc 30 41 34 10 7 122 44 7 14 28 16 109 231
27 Leif Sundahl Carlskrona Hsc 30 17 14 27 28 116 0 34 13 17 48 112 228
28 Ronny Lundberg Lanternan 10 20 23 10 54 117 30 13 17 27 14 101 218
29 Lukas Bern Dynapac Hsc 13 14 10 48 37 122 17 17 23 3 34 94 216
30 Anders Johansson Dynapac Hsc 24 40 24 14 54 156 26 14 0 10 7 57 213
31 Matthias Gneupel Sibbamåla 13 14 28 17 27 99 3 30 26 14 41 114 213
32 Mats Mårtensson Jämjö Hsk 0 34 14 37 27 112 7 23 23 30 17 100 212
33 Sune Olsson Korpen Nybro 41 27 7 27 17 119 14 10 37 3 21 85 204
34 Thomas Dahl Växjö Hsk 27 20 26 17 17 107 34 14 27 14 7 96 203
35 Jan Petersson Lanternan 21 41 30 14 20 126 14 10 24 14 14 76 202
36 Nils-Åke Hansson Korpen Nybro 34 7 34 14 30 119 6 14 17 14 21 72 191
37 Göran Mårtensson Jämjö Hsk 6 21 3 20 3 53 43 17 30 10 37 137 190
38 Alf Svensson Korpen Åseda 3 13 21 34 7 78 7 37 30 17 14 105 183
39 Bengt Fabbeke Dynapac Hsc 7 28 20 6 34 95 26 7 24 28 0 85 180
40 Bernt Olsson Jämjö Hsk 17 13 30 14 7 81 14 0 7 30 40 91 172
41 Morgan Atle Dynapac Hsc 7 7 34 27 0 75 20 10 7 34 21 92 167
42 Lars-Åke Karlsson Jämjö Hsk 33 14 21 13 14 95 7 20 37 0 3 67 162
43 Günter Irascho Växjö Hsk 13 10 20 17 0 60 10 34 41 14 0 99 159
44 Martin Antic Värends Hsk 26 0 47 10 0 83 27 24 0 10 7 68 151
45 Stefan Tollstam Dynapac Hsc 40 30 3 3 20 96 21 0 13 10 10 54 150
46 Bengt Andersson Växjö Hsk 10 33 7 6 10 66 20 21 10 17 14 82 148
47 Bela Bodi Växjö Hsk 17 15 3 10 13 58 17 7 7 41 7 79 137
48 Jonas Klarström Team Småland 3 7 21 27 14 72 7 7 21 10 14 59 131
49 Berndt Pettersson Lanternan 10 7 3 7 34 61 23 10 14 10 10 67 128
50 Roland Sjöstrand Hsk Tingzås 7 21 7 17 14 66 7 3 7 3 14 34 100
51 Alf Johansson Värends Hsk 14 14 3 3 10 44 7 7 0 7 10 31 75
52 Hasse Johansson Korpen Nybro 0 0 0 0 0 0 0 3 0 7 0 10 10

Dam
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Gebriela Kostaninos Korpen Åseda 21 74 57 10 48 210 21 24 41 41 10 137 347
2 Maire Johansson Växjö Hsk 13 30 30 24 31 128 60 40 34 30 13 177 305
3 Ingegerd Pettersson Lanternan 30 46 36 20 34 166 28 14 34 17 17 110 276
4 Louise Tollstam Dynapac Hsc 40 30 41 17 14 142 30 14 3 14 67 128 270
5 Carina Gneupel Sibbamåla 17 17 28 34 24 120 30 14 21 28 47 140 260
6 Marianne Karlsson Jämjö Hsk 14 7 17 34 34 106 17 14 43 17 57 148 254
7 Anitha Fabbeke Dynapac Hsc 34 21 21 47 30 153 10 17 41 13 19 100 253
8 Natalie Sundahl Carlskrona Hsc 21 17 46 3 63 150 7 20 30 10 27 94 244
9 Anne Marie Larsson Tingsryd Hsc 27 14 27 27 27 122 41 21 17 14 10 103 225
10 Lisbeth Nygaard-Karlsson Tingsryd Hsc 21 41 30 10 24 126 3 28 9 10 30 80 206
11 Clara Larsson Värends Hsk 47 14 7 27 7 102 0 54 21 14 14 103 205
12 Ewa Malmqvist Jämjö Hsk 27 24 27 14 29 121 14 14 37 7 7 79 200
13 Maria Andersson Team Småland 17 7 20 34 7 85 14 27 17 10 47 115 200
14 Yamonlada Damnoegam Växjö Hsk 17 41 14 29 17 118 10 0 21 14 13 58 176
15 Elin Olsson Dynapac Hsc 14 7 27 20 14 82 14 10 24 10 33 91 173
16 Ulrika Rydell Värends Hsk 10 26 13 41 14 104 30 14 3 0 20 67 171
17 Mimmi Hansson Korpen Nybro 27 7 9 17 20 80 21 14 10 27 14 86 166
18 Kerstin Svensson Växjö Hsk 14 10 17 7 17 65 14 24 21 20 14 93 158
19 Carina Andersson Dynapac Hsc 27 23 7 17 0 74 21 7 34 7 7 76 150
20 Karin Gullbrand Värends Hsk 21 17 10 6 14 68 14 7 27 10 7 65 133

Junior
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Hathaichonlanee Phaengphui Växjö Hsk 34 17 27 30 7 115 13 34 10 7 23 87 202
2 Julius Gneupel Sibbamåla 10 34 23 21 10 98 17 7 10 7 27 68 166
3 Linus Israelsson Sibbamåla 34 14 0 7 7 62 0 0 20 0 20 40 102

Minior
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Sandra Widlund (6m) Växjö Hsk 27 23 10 14 14 88 10 3 14 3 7 37 125

Dubbel
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Lisbeth Nygaard-Karlsson/Johan Johansson Tingsryd Hsc 71 87 54 116 68 396 65 55 47 42 54 263 659
2 Dan Madayang/Gebriela Kostantinos Korpen Åseda 67 42 60 84 87 340 71 24 40 83 99 317 657
3 Kent Sundahl/Joel Sundahl Carlskrona Hsc 36 63 61 71 91 322 76 61 61 43 54 295 617
4 Tobias Gneupel/Matthias Gneupel Sibbamåla 50 107 37 54 47 295 50 38 71 46 74 279 574
5 Berndt Pettersson/Christer Blomgren Lanternan 44 81 48 71 34 278 44 74 58 56 50 282 560
6 Gert Karlsson/Matz Karlsson Korpen Åseda 54 27 71 91 65 308 31 39 32 83 54 239 547
7 Sune Olsson/Göran Olofsson Korpen Nybro 37 77 38 41 24 217 93 64 81 33 54 325 542
8 Sandor Bodi/Bela Bodi Växjö Hsk 110 47 29 27 70 283 40 54 50 29 67 240 523
9 Jan Petersson/Ingegerd Pettersson Lanternan 81 58 44 78 38 299 41 43 50 35 54 223 522
10 Anitha Fabbeke/Bengt Fabbeke Dynapac Hsc 40 44 54 30 62 230 61 42 74 54 58 289 519
11 Anders Johansson/Roy Dahlén Dynapac Hsc 23 104 46 77 20 270 90 33 30 37 50 240 510
12 Lennart Karlsson/Ronny Lundberg Tingsryd Hsc/Lanternan 57 42 57 105 26 287 42 51 37 48 44 222 509
13 Leif Sundahl/Ingvar Eriksson Carlskrona Hsc 71 68 51 37 46 273 27 36 87 23 55 228 501
14 Magnus Israelsson/Sebastian Israelsson Sibbamåla 57 48 37 54 20 216 32 41 30 67 98 268 484
15 Per-Olof Johansson/Olle Ottosson Dynapac Hsc 37 63 48 30 20 198 71 75 52 47 37 282 480
16 Carina Gneupel/Julius Gneupel Sibbamåla 34 28 24 95 35 216 33 61 48 67 43 252 468
17 Leo Andersson/Natalie Sundahl Carlskrona Hsc 34 44 40 40 45 203 54 33 44 51 81 263 466
18 Hanna Karlberg/Mathias Karlberg Jämjö Hsk 65 31 48 27 64 235 57 34 49 45 42 227 462
19 Mattias Olsson/Peter Edlund Dynapac Hsc 23 43 47 37 53 203 46 23 67 81 16 233 436
20 Christian Balsinger/Lasse Brincner Värends Hsk 54 54 50 47 24 229 51 41 28 65 21 206 435
21 Peter Olsson/Stefan Tollstam Dynapac Hsc 83 44 22 24 37 210 45 43 39 54 34 215 425
22 Bo Petersson/Nils-Åke Hansson Korpen Nybro 31 41 23 71 46 212 27 27 51 50 48 203 415
23 Maire Johansson/Kerstin Svensson Växjö Hsk 30 34 42 34 66 206 54 50 17 58 16 195 401
24 Göran Mårtensson/Mats Mårtensson Jämjö Hsk 61 7 30 40 58 196 51 34 24 57 36 202 398
25 Bernt Olsson/Ewa Malmqvist Jämjö Hsk 29 27 43 101 30 230 40 51 23 25 27 166 396
26 Bengt Andersson/Dan Hallstan Växjö Hsk 31 9 84 55 44 223 6 32 41 41 47 167 390
27 Alf Svensson/Tomas Lindahl Korpen Åseda 40 30 38 55 30 193 57 35 29 21 46 188 381
28 Lars-Åke Karlsson/Marianne Karlsson Jämjö Hsk 17 53 23 30 35 158 29 27 61 51 21 189 347
29 Åke Bergkvist/Anne Marie Larsson Tingsryd Hsc 41 20 57 41 44 203 48 28 31 13 21 141 344
30 Thomas Dahl/Yamonlada Damnoenugam Växjö Hsk 35 48 16 27 33 159 20 41 38 30 44 173 332
31 Karin Gullbrand/Martin Antic Värends Hsk 34 22 27 43 14 140 31 48 34 35 30 178 318
32 Alf Johansson/Clara Larsson Värends Hsk 62 27 64 24 10 187 10 17 24 14 35 100 287
33 Jonas Klarström/Maria Andersson Team Småland 31 14 28 41 34 148 42 23 34 3 3 105 253
34 Günter Irascho/Ulrika Rydell Växjö Hsk/Värends Hsk 34 31 60 35 24 184 14 0 6 21 24 65 249
35 Louise Tollstam/Morgan Atle Dynapac Hsc 10 41 14 24 21 110 6 41 17 27 29 120 230
36 Linus Israelsson-Ed/Roland Sjöstrand Hsk Tingzås 34 10 44 30 14 132 13 20 13 30 14 90 222
37 Stephan Gervide/Hasse Johansson Korpen Nybro 6 24 29 19 14 92 10 28 10 42 10 100 192

Mixed
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Maire Johansson/Sandor Bodi Växjö Hsk 48 84 50 60 81 323 94 84 88 74 43 383 706
2 Gebriela Kostaninos/Matz Karlsson Korpen Åseda 31 105 64 23 89 312 51 104 75 102 31 363 675
3 Åke Bergkvist/Anne Marie Larsson Tingsryd Hsc 61 61 81 61 57 321 91 48 24 55 44 262 583
4 Tobias Gneupel/Carina Gneupel Sibbamåla 31 41 34 81 51 238 60 47 52 69 73 301 539
5 Peter Olsson/Louise Tollstam Dynapac Hsc 57 64 69 38 38 266 64 48 10 44 94 260 526
6 Leo Andersson/Natalie Sundahl Carlskrona Hsc 28 74 70 13 86 271 40 53 58 41 61 253 524
7 Johan Johansson/Lisbeth Nygaard-Karlsson Tingsryd Hsc 61 48 40 24 64 237 29 58 33 77 77 274 511
8 Ingegerd Pettersson/Jan Petersson Lanternan 51 87 66 34 54 292 42 24 58 31 31 186 478
9 Olle Ottosson/Elin Olsson Dynapac Hsc 35 27 58 60 48 228 42 47 48 34 63 234 462
10 Christian Balsinger/Clara Larsson Värends Hsk 81 55 21 60 27 244 7 71 69 17 34 198 442
11 Bengt Fabbeke/Anitha Fabbeke Dynapac Hsc 41 49 41 53 64 248 36 24 65 41 19 185 433
12 Carina Andersson/Mattias Olsson Dynapac Hsc 54 43 37 51 41 226 35 37 61 17 55 205 431
13 Lasse Brincner/Karin Gullbrand Värends Hsk 35 54 24 29 54 196 30 47 41 64 44 226 422
14 Marianne Karlsson/Lars-Åke Karlsson Jämjö Hsk 47 21 38 47 48 201 24 34 80 17 60 215 416
15 Thomas Dahl/Hathaichonlanee Phaengphui Växjö Hsk 61 37 53 47 24 222 47 48 37 21 30 183 405
16 Dan Hallstan/Kerstin Svensson Växjö Hsk 41 17 47 47 64 216 27 47 42 33 31 180 396
17 Bernt Olsson/Ewa Malmqvist Jämjö Hsk 44 37 57 28 36 202 28 14 44 37 47 170 372
18 Maria Andersson/Jonas Klarström Team Småland 20 14 41 61 21 157 21 34 38 20 61 174 331
19 Yamonlada Damnoegam/Bengt Andersson Växjö Hsk 27 74 21 35 27 184 30 21 31 31 27 140 324
20 Sandra Widlund (6m)/Bela Bodi Växjö Hsk 44 38 13 24 27 146 27 10 21 44 14 116 262
21 Alf Johansson/Ulrika Rydell Värends Hsk 24 40 16 44 24 148 37 21 3 7 30 98 246
22 Hasse Johansson/Mimmi Hansson Korpen Nybro 27 7 9 17 20 80 21 17 10 34 14 96 176

Klass 1 lördag
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Kent Sundahl Carlskrona Hsc 23 50 47 48 57 225 30 41 40 26 34 171 396
2 Tobias Gneupel Sibbamåla 33 70 27 37 40 207 33 21 50 13 37 154 361
3 Sandor Bodi Växjö Hsk 67 23 20 24 50 184 30 33 30 20 61 174 358
4 Ingvar Eriksson Carlskrona Hsc 57 47 37 23 26 190 14 23 63 17 28 145 335
5 Gebriela Kostantinos Korpen Åseda 34 21 30 47 63 195 17 7 7 47 53 131 326
6 Matz Karlsson Korpen Åseda 34 17 34 34 41 160 21 26 26 46 27 146 306
7 Magnus Israelsson Sibbamåla 37 41 14 30 10 132 9 34 10 50 70 173 305
8 Olle Ottosson Dynapac Hsc 16 40 28 13 10 107 50 34 28 40 30 182 289
9 Anders Johansson Dynapac Hsc 6 57 23 37 10 133 67 20 20 21 17 145 278
10 Leo Andersson Carlskrona Hsc 17 10 27 16 24 94 27 10 20 30 67 154 248
11 Gert Karlsson Korpen Åseda 20 10 37 57 24 148 10 13 6 37 27 93 241
12 Peter Olsson Dynapac Hsc 35 21 12 10 17 95 31 24 10 48 20 133 228
13 Matthias Gneupel Sibbamåla 17 37 10 17 7 88 17 17 21 33 37 125 213
14 Stefan Tollstam Dynapac Hsc 48 23 10 14 20 115 14 19 29 6 14 82 197
15 Lasse Brincner Värends Hsk 17 27 10 10 17 81 41 7 14 35 7 104 185

Klass 1 söndag
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Sandor Bodi Växjö Hsk 35 54 20 36 50 195 34 44 54 44 30 206 401
2 Kent Sundahl Carlskrona Hsc 28 37 7 54 54 180 40 37 60 24 43 204 384
3 Gebriela Kostaninos Korpen Åseda 21 74 57 10 48 210 21 24 41 41 10 137 347
4 Matz Karlsson Korpen Åseda 10 31 7 13 41 102 30 80 34 61 21 226 328
5 Ingvar Eriksson Carlskrona Hsc 41 37 13 16 26 133 7 50 30 33 54 174 307
6 Gert Karlsson Korpen Åseda 16 33 20 37 17 123 61 17 30 21 46 175 298
7 Olle Ottosson Dynapac Hsc 21 20 31 40 34 146 28 37 24 24 30 143 289
8 Lasse Brincner Värends Hsk 14 37 14 23 40 128 16 40 14 54 37 161 289
9 Leo Andersson Carlskrona Hsc 7 57 24 10 23 121 33 33 28 31 34 159 280
10 Tobias Gneupel Sibbamåla 14 24 6 47 27 118 30 33 31 41 26 161 279
11 Peter Olsson Dynapac Hsc 17 34 28 21 24 124 34 34 7 30 27 132 256
12 Magnus Israelsson Sibbamåla 17 47 21 21 27 133 7 33 26 17 21 104 237
13 Anders Johansson Dynapac Hsc 24 40 24 14 54 156 26 14 0 10 7 57 213
14 Matthias Gneupel Sibbamåla 13 14 28 17 27 99 3 30 26 14 41 114 213
15 Stefan Tollstam Dynapac Hsc 40 30 3 3 20 96 21 0 13 10 10 54 150

Klass 2 lördag
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Johan Johansson Tingsryd Hsc 50 57 41 50 47 245 24 14 37 28 27 130 375
2 Carina Gneupel Sibbamåla 24 14 17 61 21 137 20 31 41 37 40 169 306
3 Christer Blomgren Lanternan 23 41 34 30 20 148 10 37 34 35 37 153 301
4 Lisbeth Nygaard-Karlsson Tingsryd Hsc 21 30 13 66 21 151 41 41 10 14 27 133 284
5 Anitha Fabbeke Dynapac Hsc 33 24 37 17 14 125 27 21 57 24 24 153 278
6 Berndt Pettersson Lanternan 21 40 14 41 14 130 34 37 24 21 13 129 259
7 Christian Balsinger Värends Hsk 37 27 40 37 7 148 10 34 14 30 14 102 250
8 Ronny Lundberg Lanternan 21 14 40 61 0 136 14 37 17 27 17 112 248
9 Roy Dahlén Dynapac Hsc 17 47 23 40 10 137 23 13 10 16 33 95 232
10 Maire Johansson Växjö Hsk 17 17 28 20 46 128 23 40 10 24 6 103 231
11 Bo Petersson Korpen Nybro 24 13 3 27 33 100 17 13 30 36 27 123 223
12 Joel Sundahl Carlskrona Hsc 13 13 14 23 34 97 46 20 21 17 20 124 221
13 Tomas Lindahl Korpen Åseda 23 3 10 34 20 90 47 14 9 7 33 110 200
14 Alf Svensson Korpen Åseda 17 27 28 21 10 103 10 21 20 14 13 78 181
15 Leif Sundahl Carlskrona Hsc 14 21 14 14 20 83 13 13 24 6 27 83 166
16 Bela Bodi Växjö Hsk 43 24 9 3 20 99 10 21 20 9 6 66 165

Klass 2 söndag
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Maire Johansson Växjö Hsk 13 30 30 24 31 128 60 40 34 30 13 177 305
2 Johan Johansson Tingsryd Hsc 40 7 10 14 40 111 26 30 24 67 47 194 305
3 Roy Dahlén Dynapac Hsc 54 34 17 37 41 183 30 14 10 41 16 111 294
4 Christer Blomgren Lanternan 37 17 37 23 21 135 21 34 17 41 37 150 285
5 Tomas Lindahl Korpen Åseda 34 47 48 14 23 166 9 20 14 30 23 96 262
6 Carina Gneupel Sibbamåla 17 17 28 34 24 120 30 14 21 28 47 140 260
7 Anitha Fabbeke Dynapac Hsc 34 21 21 47 30 153 10 17 41 13 19 100 253
8 Joel Sundahl Carlskrona Hsc 23 40 10 21 46 140 41 34 21 3 10 109 249
9 Bo Petersson Korpen Nybro 30 13 41 6 50 140 47 17 16 7 10 97 237
10 Christian Balsinger Värends Hsk 34 41 14 33 20 142 7 17 48 3 20 95 237
11 Leif Sundahl Carlskrona Hsc 30 17 14 27 28 116 0 34 13 17 48 112 228
12 Ronny Lundberg Lanternan 10 20 23 10 54 117 30 13 17 27 14 101 218
13 Lukas Bern Dynapac Hsc 13 14 10 48 37 122 17 17 23 3 34 94 216
14 Lisbeth Nygaard-Karlsson Tingsryd Hsc 21 41 30 10 24 126 3 28 9 10 30 80 206
15 Alf Svensson Korpen Åseda 3 13 21 34 7 78 7 37 30 17 14 105 183
16 Bela Bodi Växjö Hsk 17 15 3 10 13 58 17 7 7 41 7 79 137
17 Berndt Pettersson Lanternan 10 7 3 7 34 61 23 10 14 10 10 67 128

Klass 3 lördag
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Dan Madayang Korpen Åseda 33 21 30 37 24 145 54 17 33 36 46 186 331
2 Göran Olofsson Korpen Nybro 3 40 28 17 14 102 50 23 40 23 37 173 275
3 Ingegerd Pettersson Lanternan 54 34 10 31 17 146 24 20 47 14 20 125 271
4 Sune Olsson Korpen Nybro 34 37 10 24 10 115 43 41 41 10 17 152 267
5 Lennart Karlsson Tingsryd Hsc 36 28 17 44 26 151 28 14 20 21 27 110 261
6 Jan Petersson Lanternan 27 24 34 47 21 153 17 23 3 21 34 98 251
7 Mathias Karlberg Jämjö Hsk 28 24 14 10 37 113 50 24 21 21 21 137 250
8 Peter Edlund Dynapac Hsc 9 20 33 16 20 98 43 10 30 54 9 146 244
9 Bengt Fabbeke Dynapac Hsc 7 20 17 13 48 105 34 21 17 30 34 136 241
10 Göran Mårtensson Jämjö Hsk 34 0 23 10 34 101 27 17 10 47 23 124 225
11 Natalie Sundahl Carlskrona Hsc 17 34 13 24 21 109 27 23 24 21 14 109 218
12 Ewa Malmqvist Jämjö Hsk 23 10 33 34 3 103 20 34 20 19 20 113 216
13 Bengt Andersson Växjö Hsk 24 6 50 27 17 124 3 23 7 24 20 77 201
14 Mattias Olsson Dynapac Hsc 14 23 14 21 33 105 3 13 37 27 7 87 192
15 Dan Hallstan Växjö Hsk 7 3 34 28 27 99 3 9 34 17 27 90 189
16 Thomas Dahl Växjö Hsk 7 34 10 17 24 92 10 17 17 27 21 92 184
17 Clara Larsson Värends Hsk 48 17 50 10 10 135 3 7 17 0 21 48 183
18 Bernt Olsson Jämjö Hsk 6 17 10 67 27 127 20 17 3 6 7 53 180
19 Sebastian Israelsson Sibbamåla 20 7 23 24 10 84 23 7 20 17 28 95 179
20 Mats Mårtensson Jämjö Hsk 27 7 7 30 24 95 24 17 14 10 13 78 173
21 Kerstin Svensson Växjö Hsk 13 17 14 14 20 78 31 10 7 34 10 92 170
22 Ulrika Rydell Värends Hsk 7 14 23 14 21 79 7 0 3 14 10 34 113

Klass 3 söndag
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Peter Edlund Dynapac Hsc 30 33 34 29 70 196 27 17 34 23 70 171 367
2 Mattias Olsson Dynapac Hsc 27 20 30 34 41 152 14 30 27 10 48 129 281
3 Ingegerd Pettersson Lanternan 30 46 36 20 34 166 28 14 34 17 17 110 276
4 Dan Madayang Korpen Åseda 30 23 31 21 17 122 43 29 28 34 10 144 266
5 Göran Olofsson Korpen Nybro 3 35 44 24 47 153 40 21 10 13 10 94 247
6 Natalie Sundahl Carlskrona Hsc 21 17 46 3 63 150 7 20 30 10 27 94 244
7 Dan Hallstan Växjö Hsk 27 7 30 40 47 151 13 23 21 13 17 87 238
8 Gilbert Pettersson Lanternan 41 13 27 17 20 118 21 20 37 7 31 116 234
9 Lennart Karlsson Tingsryd Hsc 30 41 34 10 7 122 44 7 14 28 16 109 231
10 Mats Mårtensson Jämjö Hsk 0 34 14 37 27 112 7 23 23 30 17 100 212
11 Clara Larsson Värends Hsk 47 14 7 27 7 102 0 54 21 14 14 103 205
12 Sune Olsson Korpen Nybro 41 27 7 27 17 119 14 10 37 3 21 85 204
13 Thomas Dahl Växjö Hsk 27 20 26 17 17 107 34 14 27 14 7 96 203
14 Jan Petersson Lanternan 21 41 30 14 20 126 14 10 24 14 14 76 202
15 Ewa Malmqvist Jämjö Hsk 27 24 27 14 29 121 14 14 37 7 7 79 200
16 Göran Mårtensson Jämjö Hsk 6 21 3 20 3 53 43 17 30 10 37 137 190
17 Bengt Fabbeke Dynapac Hsc 7 28 20 6 34 95 26 7 24 28 0 85 180
18 Bernt Olsson Jämjö Hsk 17 13 30 14 7 81 14 0 7 30 40 91 172
19 Ulrika Rydell Värends Hsk 10 26 13 41 14 104 30 14 3 0 20 67 171
20 Kerstin Svensson Växjö Hsk 14 10 17 7 17 65 14 24 21 20 14 93 158
21 Bengt Andersson Växjö Hsk 10 33 7 6 10 66 20 21 10 17 14 82 148

Klass 4 lördag
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Hanna Karlberg Jämjö Hsk 37 7 34 17 27 122 7 10 28 24 21 90 212
2 Marianne Karlsson Jämjö Hsk 3 27 17 17 21 85 16 27 48 17 14 122 207
3 Nils-Åke Hansson Korpen Nybro 7 28 20 44 13 112 10 14 21 14 21 80 192
4 Per-Olof Johansson Dynapac Hsc 21 23 20 17 10 91 21 41 24 7 7 100 191
5 Karin Gullbrand Värends Hsk 27 10 10 20 0 67 21 34 7 28 30 120 187
6 Anne Marie Larsson Tingsryd Hsc 14 17 47 7 27 112 24 14 21 0 14 73 185
7 Julius Gneupel Sibbamåla 10 14 7 34 14 79 13 30 7 30 3 83 162
8 Åke Bergkvist Tingsryd Hsc 27 3 10 34 17 91 24 14 10 13 7 68 159
9 Louise Tollstam Dynapac Hsc 10 14 7 10 21 62 3 24 17 24 23 91 153
10 Yamonlada Damnoenugam Växjö Hsk 28 14 6 10 9 67 10 24 21 3 23 81 148
11 Lars-Åke Karlsson Jämjö Hsk 14 26 6 13 14 73 13 0 13 34 7 67 140
12 Günter Irascho Växjö Hsk 27 17 37 21 3 105 7 0 3 7 14 31 136
13 Martin Antic Värends Hsk 7 12 17 23 14 73 10 14 27 7 0 58 131
14 Jonas Klarström Team Småland 14 0 14 27 27 82 21 3 20 0 3 47 129
15 Stephan Gervide Korpen Nybro 3 14 26 13 7 63 10 28 3 21 3 65 128
16 Maria Andersson Team Småland 17 14 14 14 7 66 21 20 14 3 0 58 124
17 Roland Sjöstrand Hsk Tingzås 7 10 17 30 14 78 3 7 6 10 14 40 118
18 Linus Israelsson-Ed Sibbamåla 27 0 27 0 0 54 10 13 7 20 0 50 104
19 Alf Johansson Värends Hsk 14 10 14 14 0 52 7 10 7 14 14 52 104
20 Morgan Atle Dynapac Hsc 0 27 7 14 0 48 3 17 0 3 6 29 77
21 Hasse Johansson Korpen Nybro 3 10 3 6 7 29 0 0 7 21 7 35 64

Klass 4 söndag
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Åke Bergkvist Tingsryd Hsc 34 47 54 34 30 199 50 27 7 41 34 159 358
2 Louise Tollstam Dynapac Hsc 40 30 41 17 14 142 30 14 3 14 67 128 270
3 Marianne Karlsson Jämjö Hsk 14 7 17 34 34 106 17 14 43 17 57 148 254
4 Anne Marie Larsson Tingsryd Hsc 27 14 27 27 27 122 41 21 17 14 10 103 225
5 Hathaichonlanee Phaengphui Växjö Hsk 34 17 27 30 7 115 13 34 10 7 23 87 202
6 Maria Andersson Team Småland 17 7 20 34 7 85 14 27 17 10 47 115 200
7 Nils-Åke Hansson Korpen Nybro 34 7 34 14 30 119 6 14 17 14 21 72 191
8 Yamonlada Damnoegam Växjö Hsk 17 41 14 29 17 118 10 0 21 14 13 58 176
9 Elin Olsson Dynapac Hsc 14 7 27 20 14 82 14 10 24 10 33 91 173
10 Morgan Atle Dynapac Hsc 7 7 34 27 0 75 20 10 7 34 21 92 167
11 Mimmi Hansson Korpen Nybro 27 7 9 17 20 80 21 14 10 27 14 86 166
12 Lars-Åke Karlsson Jämjö Hsk 33 14 21 13 14 95 7 20 37 0 3 67 162
13 Günter Irascho Växjö Hsk 13 10 20 17 0 60 10 34 41 14 0 99 159
14 Martin Antic Värends Hsk 26 0 47 10 0 83 27 24 0 10 7 68 151
15 Carina Andersson Dynapac Hsc 27 23 7 17 0 74 21 7 34 7 7 76 150
16 Karin Gullbrand Värends Hsk 21 17 10 6 14 68 14 7 27 10 7 65 133
17 Jonas Klarström Team Småland 3 7 21 27 14 72 7 7 21 10 14 59 131
18 Roland Sjöstrand Hsk Tingzås 7 21 7 17 14 66 7 3 7 3 14 34 100
19 Alf Johansson Värends Hsk 14 14 3 3 10 44 7 7 0 7 10 31 75
20 Hasse Johansson Korpen Nybro 0 0 0 0 0 0 0 3 0 7 0 10 10



Svenska HästskoKastarFörbundet (SvHKF) 2018
Har du synpunkter, frågor eller upptäckt något fel på hemsidan kontakta gärna webmaster Tomas Lindahl
Delar av material som finns på svhkf sidor är skyddat enligt lagen om upphovsrätt.
Eftertryck eller annan kopiering är strängeligen förbjuden. Copyright © svhkf.se