Banner


Resultat
Åseda Open 2014

 
Lag
Plac. Namn Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Växjö Hsk 1 148 185 148 115 110 706 111 162 176 122 134 705 1411
2 Korpen Åseda 1 152 119 105 159 113 648 92 179 107 123 50 551 1199
3 Lessernan 129 111 122 138 134 634 104 149 77 100 133 563 1197
4 Dynapac 1 145 114 118 122 134 633 155 102 102 131 69 559 1192
5 Lessebo Hsk 155 143 97 144 101 640 91 122 92 120 81 506 1146
6 Korpen Nybro 139 85 100 89 129 542 113 122 101 85 65 486 1028
7 Tingsryd Hsc 126 100 69 83 96 474 164 88 85 110 100 547 1021
8 Dynapac 2 84 74 128 112 65 463 76 117 121 105 97 516 979
9 Värends Hsk 1 109 47 77 97 112 442 60 109 135 122 87 513 955
10 Växjö Hsk 2 111 113 111 77 62 474 107 76 117 83 93 476 950
11 Lanternan 84 75 116 88 105 468 127 57 68 145 77 474 942
12 Korpen Åseda 2 58 68 96 99 68 389 42 72 91 82 110 397 786
13 Värends Hsk 2 60 115 67 65 31 338 58 126 77 61 72 394 732
14 Korpen Åseda 3 41 53 88 78 65 325 73 101 63 47 62 346 671
15 Alvebåg 58 75 68 69 55 325 66 72 82 66 51 337 662
16 Hsk Tingzås 71 89 51 97 57 365 49 69 48 35 49 250 615
17 Sjö & Strand 52 65 68 80 35 300 33 62 72 61 50 278 578
18 Team Sketnabäck 61 44 35 51 52 243 68 30 41 44 71 254 497

Klass 1
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Sandor Bodi Växjö Hsk 54 74 74 24 20 246 17 61 43 30 61 212 458
2 Tomas Lindahl Korpen Åseda 44 48 27 61 41 221 37 48 44 27 24 180 401
3 Jabir Malghouth Växjö Hsk 37 34 20 41 30 162 31 40 63 48 37 219 381
4 Maj-Britt Jarl Växjö Hsk 40 50 24 40 50 204 54 47 40 7 16 164 368
5 Peter Olsson Dynapac 54 48 41 40 40 223 47 20 31 20 16 134 357
6 Olle Ottosson Dynapac 23 14 29 41 37 144 44 17 34 67 41 203 347
7 Gert Karlsson Korpen Åseda 17 17 21 20 21 96 21 57 17 44 9 148 244
8 Matz Karlsson Korpen Åseda 30 17 30 44 24 145 17 24 13 24 0 78 223

Klass 2
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Leif Ahlex Lessebo Hsk 41 41 44 48 37 211 6 30 33 37 30 136 347
2 Inga-Lill Stühr Lessebo Hsk 37 34 17 50 44 182 53 41 14 17 21 146 328
3 Anders Johansson Dynapac 20 14 54 31 28 147 24 37 37 27 24 149 296
4 Lasse Brincner Värends Hsk 13 23 26 17 27 106 23 54 50 50 10 187 293
5 Stefan Tollstam Dynapac 47 24 31 20 30 152 40 37 30 31 0 138 290
6 Dan Madayang Dynapac 20 27 23 37 23 130 28 17 33 44 33 155 285
7 Jörgen Holmqvist Lessebo Hsk 30 48 14 37 41 170 20 27 21 34 6 108 278
8 Bo Fransson Lessebo Hsk 44 17 26 43 14 144 37 41 14 23 17 132 276
9 Dan Hallstan Växjö Hsk 13 28 23 9 14 87 41 14 63 24 30 172 259
10 Robert Johansson Lessebo Hsk 40 37 13 16 9 115 28 24 24 26 28 130 245
11 Peter Edlund Dynapac 37 16 24 24 14 115 10 20 30 21 13 94 209
12 Maire Johansson Växjö Hsk 17 27 30 10 10 94 9 14 30 37 20 110 204
13 Göran Persson Dynapac 21 28 17 21 27 114 24 28 7 13 12 84 198
14 Kerstin Johansson Lessebo Hsk 3 30 34 14 17 98 7 24 21 14 34 100 198
15 Berndt Pettersson Lanternan 17 41 27 17 30 132 10 10 14 14 14 62 194
16 Mattias Olsson Dynapac 7 17 27 20 0 71 14 43 21 13 27 118 189

Klass 3
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Fredrik Lundin Lanternan 61 10 37 44 63 215 20 54 28 48 28 178 393
2 Alf Svensson Korpen Åseda 61 37 27 34 27 186 17 50 33 28 17 145 331
3 Bela Bodi Växjö Hsk 47 30 27 47 14 165 13 34 37 28 30 142 307
4 Bo Petersson Korpen Nybro 54 28 21 20 50 173 44 30 23 27 7 131 304
5 Christer Grahn Lanternan 37 3 26 40 31 137 33 30 23 54 9 149 286
6 Hans Johansson Tingsryd Hsc 34 13 34 13 17 111 47 20 14 41 47 169 280
7 Gilbert Pettersson Lanternan 28 37 34 30 10 139 24 30 14 21 50 139 278
8 Ronny Lundberg Lanternan 17 10 47 21 10 105 34 17 21 50 44 166 271
9 Hans Lundqvist Alvesta Hsk 37 41 30 14 24 146 21 41 34 10 17 123 269
10 Christina Holmberg Tingsryd Hsc 28 29 14 20 21 112 50 20 20 20 47 157 269
11 Risto Selming Korpen Nybro 20 10 21 21 17 89 41 57 37 10 17 162 251
12 Christian Balsiger Team Bågen 41 10 27 37 13 128 13 21 34 17 35 120 248
13 Bo Trulsson Korpen Åseda 41 27 21 27 34 150 21 17 7 7 34 86 236
14 Sune Carlsson Växjö Hsk 41 21 54 0 21 137 27 7 17 10 23 84 221
15 Ronnie Pettersson Värends Hsk 14 34 21 20 14 103 24 30 3 34 21 112 215
16 Lennart Karlsson Lanternan 13 21 16 10 34 94 50 0 10 27 10 97 191
17 Thomas Dahl Växjö Hsk 10 34 7 21 13 85 26 21 0 21 10 78 163
18 Clara Larsson Värends Hsk 21 7 0 0 41 69 14 27 24 14 14 93 162

Klass 4
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Inger Andersson Korpen Nybro 44 27 37 27 34 169 14 28 14 21 14 91 260
2 Lasse Nilsson Värends Hsk 34 7 24 43 31 139 10 7 27 41 28 113 252
3 Olle Nilsson Tingsryd Hsc 37 27 7 13 37 121 44 21 34 28 3 130 251
4 Jan Lundin Tingsryd Hsc 27 31 14 37 21 130 23 27 17 21 3 91 221
5 Jerry Viksten Korpen Åseda 10 14 21 31 24 100 14 21 21 28 35 119 219
6 Ingegerd Sjöstrand Hsk Tingzås 10 30 7 47 0 94 17 24 34 14 34 123 217
7 Nils-Åke Hansson Korpen Nybro 21 20 21 21 28 111 14 7 27 27 27 102 213
8 Alf Johansson Team Bågen 30 30 20 17 7 104 24 9 19 21 34 107 211
9 Kent Davnert Korpen Åseda 7 30 27 23 14 101 30 37 26 7 7 107 208
10 Christer Brincner Team Bågen 10 34 20 28 3 95 7 50 41 3 7 108 203
11 Louise Tollstam Dynapac 10 21 7 23 14 75 47 3 21 20 31 122 197
12 Gebriela Kostaninos Korpen Åseda 7 13 24 20 3 67 7 14 33 34 34 122 189
13 Göran Brincner Team Bågen 14 27 17 28 7 93 17 7 14 28 27 93 186
14 Bo Andersson Hsk Tingzås 0 17 7 54 10 88 14 28 14 7 21 84 172
15 Ulrika Rydell Blomman 24 24 10 24 7 89 27 0 36 14 3 80 169
16 Roland Sjöstrand Hsk Tingzås 21 14 48 13 14 110 9 17 24 3 6 59 169
17 Krister Nygren Korpen Åseda 7 7 19 17 24 74 7 27 20 20 21 95 169
18 Arne Nygren Korpen Åseda 17 13 14 14 10 68 30 23 7 20 17 97 165
19 Michael Karlsson Hsk Tingzås 34 30 30 6 27 127 14 3 0 7 7 31 158
20 Robert Sjöberg Team Sketnabäck 24 13 7 21 21 86 7 13 17 10 17 64 150
21 Kasper Sjöberg Team Sketnabäck 27 10 21 7 17 82 14 14 3 14 23 68 150
22 Gunilla Andersson Hsk Tingzås 10 21 0 30 13 74 7 10 27 14 14 72 146
23 Henry Johansson Korpen Åseda 0 14 30 21 7 72 0 20 30 13 7 70 142
24 Gunnel Karlsson Hsk Tingzås 27 21 14 7 7 76 14 28 7 7 7 63 139
25 Göte Rosberg Korpen Åseda 10 3 28 24 17 82 6 14 10 0 17 47 129
26 Ulf Seyer Alvesta Hsk 7 0 21 13 14 55 7 10 14 21 7 59 114
27 Martin Ancic Team Bågen 6 17 6 0 7 36 3 37 14 3 10 67 103
28 Joakim Strand Korpen Åseda 14 7 3 6 7 37 7 7 0 37 10 61 98
29 Elna Karlsson Korpen Åseda 7 14 10 14 14 59 0 14 14 7 0 35 94
30 Solveig Brincner Värends Hsk 0 7 0 14 10 31 21 14 20 7 0 62 93
31 Anne Bengs Team Bågen 0 10 14 0 10 34 27 3 3 3 0 36 70

Minior
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Alexander Lundqvist Alvesta Hsk 17 31 61 24 24 157 34 67 54 40 31 226 383
2 Kevin Rydell Värends Hsk 13 14 27 10 7 71 3 20 14 0 0 37 108
3 Frida Lundin Tingsryd Hsc 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0 3 3

Landskapskamp
SMÅLAND BLEKINGE
Sandor Bodi 458 Olle Ottosson 347 1 : 0
Tomas Lindahl 401 Peter Olsson 357 1 : 0
Robert Johansson 245 Berndt Pettersson 194 1 : 0
Leif Ahlex 347 Peter Edlund 209 1 : 0
Lasse Brincner 293 Göran Persson 198 1 : 0
Bela Bodi 307 Ronny Lundberg 271 1 : 0
Hans Lundqvist 269 Fredrik Lundin 393 0 : 1
Thomas Dahl 163 Christer Grahn 286 0 : 1
Olle Nilsson 251 Robert Sjöberg 150 1 : 0
Christer Brincner 203 Louise Tollstam 197 1 : 0
Jan Lundin 221 Kasper Sjöberg 150 1 : 0
SMÅLAND BLEKINGE
Ställning totalt: 9 : 2

Vinnare andra chansen
Namn Klubb
Klass 1 Gert Karlsson Korpen Åseda
Klass 2 Berndt Pettersson Lanternan
Klass 3 Sune Carlsson Växjö Hsk
Klass 4 Ulf Seyer Alvesta Hsk



Svenska HästskoKastarFörbundet (SvHKF) 2017
Har du synpunkter, frågor eller upptäckt något fel på hemsidan kontakta gärna webmaster Tomas Lindahl
Delar av material som finns på svhkf sidor är skyddat enligt lagen om upphovsrätt.
Eftertryck eller annan kopiering är strängeligen förbjuden. Copyright © svhkf.se