SvHKF.se - Resultat SM inomhus 2010

Banner
Sportlotteriet


Resultat
SM inne 2010

 
Herr
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Leo Andersson Carlskrona Hsc 33 40 47 41 30 191 6 54 40 57 46 203 394
2 Tomas Lindahl Korpen Åseda 31 41 33 33 37 175 16 29 40 41 57 183 358
3 Kent Sundahl Carlskrona Hsc 34 44 33 23 13 147 48 26 41 31 33 179 326
4 Sandor Bodi Växjö Hsk 47 20 35 27 47 176 30 24 41 14 33 142 318
5 Olle Ottosson Dynapac Hsk 30 10 54 37 53 184 47 30 16 13 23 129 313
6 Jabir Malghouth Växjö Hsk 34 17 24 27 30 132 20 37 37 17 53 164 296
7 Gert Karlsson Korpen Åseda 24 23 17 26 47 137 43 20 21 46 24 154 291
7 Jörgen Holmqvist Tingsryd Hsc 41 20 48 50 37 196 6 13 10 26 40 95 291
9 Lasse Brincner Värends Hsk 40 37 30 30 41 178 26 14 0 44 27 111 289
10 Christian Vadaszi Dynapac Hsk 14 30 53 47 28 172 21 10 23 34 10 98 270
11 Anders Johansson Dynapac Hsk 27 23 30 41 12 133 20 12 50 30 7 119 252
12 Johan Johansson Tingsryd Hsc 10 30 34 17 20 111 6 41 43 37 7 134 245
13 Ingvar Eriksson Carlskrona Hsc 10 41 12 34 24 121 12 13 34 47 16 122 243
14 Roland Andreasson Lanternan B.c 27 0 47 34 21 129 29 24 3 17 34 107 236
14 Paul Karlsson Lessebo Hsk 21 27 3 30 17 98 10 37 14 41 36 138 236
16 Berndt Pettersson Lanternan B.c 30 10 17 17 30 104 44 30 23 14 20 131 235
17 Bo Fransson Lessebo Hsk 17 16 20 24 7 84 41 27 28 14 37 147 231
18 Mattias Olsson Dynapac Hsk 23 23 17 10 21 94 41 13 24 20 27 125 219
18 Peter Olsson Dynapac Hsk 13 6 23 6 37 85 40 24 6 17 47 134 219
20 Matz Karlsson Korpen Åseda 27 17 17 30 10 101 20 17 20 40 20 117 218
21 Jerry Wiksten Korpen Åseda 17 21 34 3 30 105 37 28 14 17 6 102 207
22 Michael Karlsson Tingsryd Hsc 14 34 17 14 13 92 13 14 21 37 29 114 206
23 Leif Sundahl Carlskrona Hsc 30 16 24 41 3 114 13 14 30 13 20 90 204
24 Patrik Axelsson Alvesta Hsk 21 7 17 20 17 82 23 34 20 30 14 121 203
24 Sven-Olof Sjösten Växjö Hsk 9 20 30 13 47 119 14 6 17 21 26 84 203
26 Matthias Gneupel Sibbamåla IF 17 16 30 17 6 86 10 47 33 16 10 116 202
27 Bengt-Erik Holmberg Tingsryd Hsc 7 54 3 7 6 77 34 23 10 27 29 123 200
28 Jan Petersson Lanternan B.c 30 44 17 24 20 135 20 21 10 7 6 64 199
28 Tobias Vikström Växjö Hsk 34 14 14 12 23 97 34 24 20 10 14 102 199
30 Göran Persson Dynapac Hsk 34 21 20 20 24 119 7 23 17 13 20 80 199
31 Stefan Tollstam Dynapac Hsk 10 13 41 16 37 117 35 10 7 6 20 78 195
31 Bertil Westergren Växjö Hsk 21 37 27 9 7 101 27 27 10 24 3 91 192
33 Bela Bodi Växjö Hsk 27 33 13 10 27 110 14 14 7 17 30 82 192
34 Kennarth Axelsson Alvesta Hsk 21 10 20 17 20 88 17 0 30 30 26 103 191
35 Hans Johansson Tingsryd Hsc 14 17 9 21 30 91 7 27 17 10 37 98 189
36 Kent Vadazi Carlskrona Hsc 34 21 7 28 7 97 23 30 35 0 3 91 188
36 Risto Selming Korpen Nybro 13 27 24 54 10 128 10 27 10 7 6 60 188
38 Fredrik Lundin Lanternan B.c 27 30 16 10 16 99 6 13 13 37 17 86 185
39 Tomas Dahl Växjö Hsk 6 23 54 17 6 106 14 26 3 26 9 78 184
40 Ingvar Andreasson Lanternan B.c 13 7 24 37 17 98 21 7 13 17 27 85 183
41 Rickard Holgersson Dynapac Hsk 14 27 7 26 6 80 7 30 3 54 7 101 181
41 Henry Johansson Korpen Åseda 17 37 0 7 20 81 40 21 3 20 16 100 181
43 Armin Sisic Värends Hsk 14 34 17 7 37 109 13 24 24 0 10 71 180
44 Johnny Linder Tingsryd Hsc 13 27 14 13 0 67 28 28 13 30 13 112 179
45 Christer Blomgren Lanternan B.c 7 20 29 21 14 91 14 21 0 13 35 83 174
46 Christer Sjögren Lessebo Hsk 13 10 16 0 23 62 23 37 27 20 3 110 172
47 Bo Andersson Tingsryd Hsc 10 23 6 23 24 86 13 40 10 10 10 83 169
48 Kjell Rydh Korpen Nybro 10 34 14 17 17 92 10 20 10 23 13 76 168
49 Bengt Karlsson Korpen Åseda 7 54 48 3 7 119 10 7 7 17 7 48 167
49 Robert Johansson Tingsryd Hsc 7 13 34 10 17 81 14 17 24 17 14 86 167
51 Michael Johansson Sibbamåla IF 33 14 3 14 7 71 20 16 20 13 26 95 166
52 Leif Ahlex Lessebo Hsk 13 17 7 13 23 73 34 20 10 13 10 87 160
53 Roger Johansson Dynapac Hsk 3 3 27 20 13 66 37 0 27 7 21 92 158
54 Stephan Carlqvist Korpen Nybro 23 3 28 7 23 84 26 10 20 10 6 72 156
55 Krister Nygren Korpen Åseda 7 28 13 0 31 79 13 27 14 13 7 74 153
56 Dan Hallsten Värends Hsk 13 26 13 7 30 89 10 7 13 17 14 61 150
57 Anders Oskarsson Dynapac Hsk 3 20 0 3 27 53 21 13 3 44 14 95 148
58 Hans Lundqvist Alvesta Hsk 17 20 0 13 6 56 30 7 20 13 21 91 147
59 Roland Sjöstrand Tingsryd Hsc 9 14 7 14 28 72 10 10 7 29 14 70 142
60 Lasse Nilsson Värends Hsk 10 3 16 23 3 55 6 34 20 20 6 86 141
61 Harald Johansson Lessebo Hsk 10 17 3 14 14 58 0 10 20 31 21 82 140
62 Bo Petersson Korpen Nybro 37 20 7 17 21 102 3 3 17 14 0 37 139
63 Robert Sjöberg Dynapac Hsk 10 3 23 14 10 60 0 16 30 27 3 76 136
64 Tommy Karlsson Korpen Nybro 24 0 6 36 16 82 6 7 17 14 7 51 133
65 Allan Persson Tingsryd Hsc 3 10 16 3 31 63 10 10 14 10 21 65 128
66 Kent Vikström Växjö Hsk 10 30 0 20 13 73 13 13 7 13 6 52 125
67 Fredrik Ernerstam Värends Hsk 13 12 9 14 17 65 0 6 7 7 30 50 115
68 Joakim Strand Växjö Hsk 0 13 20 7 14 54 3 14 13 23 7 60 114
69 Ronny Pettersson Värends Hsk 6 21 3 6 13 49 14 24 6 0 7 51 100
70 Kent Davnert Korpen Åseda 20 13 6 0 14 53 10 14 7 0 10 41 94
71 Fredrik Nilsson Värends Hsk 0 6 10 7 17 40 20 6 7 7 10 50 90
72 Morgan Atle Dynapac Hsk 14 0 0 0 20 34 27 7 0 7 14 55 89
73 Ulf Seyer Alvesta Hsk 14 10 0 3 9 36 6 3 14 13 0 36 72
74 Börje Carlsson Korpen Åseda 13 10 0 0 3 26 3 0 14 3 10 30 56
75 Bo Trulsson Korpen Åseda 0 0 7 6 14 27 20 3 0 0 0 23 50
76 Patrik  Olausson Sibbamåla IF 3 3 3 7 10 26 0 10 3 7 0 20 46

Dam
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Lisbeth Nygaard-Karlsson Tingsryd Hsc 10 43 34 34 13 134 10 24 21 27 21 103 237
2 Kerstin Johansson Lessebo Hsk 24 7 13 21 37 102 14 41 10 37 21 123 225
3 Inga-Lill Stühr Lessebo Hsk 28 10 21 20 17 96 30 30 24 24 20 128 224
4 Lena Johansson Tingsryd Hsc 23 10 17 17 14 81 24 37 47 7 17 132 213
5 Christina Holmberg Tingsryd Hsc 10 6 21 20 37 94 17 27 21 24 27 116 210
6 Sandra Rydell Värends Hsk 23 24 30 30 40 147 10 6 0 7 27 50 197
7 Maj-Britt Jarl Växjö Hsk 29 7 20 10 6 72 23 10 34 30 27 124 196
8 Clara Larsson Värends Hsk 21 14 30 10 14 89 7 34 14 35 14 104 193
9 Solveig Axelsson Alvesta Hsk 7 14 20 0 21 62 7 20 54 20 10 111 173
10 Ulrika Rydell Värends Hsk 10 20 13 3 13 59 13 10 7 28 34 92 151
11 Anneth Karlsson Korpen Åseda 37 10 3 10 20 80 27 7 7 14 6 61 141
12 Ann-Christine Karlsson Lessebo Hsk 10 10 28 23 3 74 17 10 7 10 21 65 139
13 Gunilla Blom Tingsryd Hsc 3 14 17 27 7 68 7 13 14 7 14 55 123
14 Carina Gneupel Sibbamåla IF 17 0 13 20 6 56 10 21 27 3 3 64 120
15 Solveig Brincner Värends Hsk 3 0 0 0 7 10 0 3 3 0 10 16 26

Junior
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Tobias Gneupel Sibbamåla IF 30 17 21 14 13 95 13 54 27 27 10 131 226
2 Caroline Strömberg Växjö Hsk 10 7 3 17 0 37 9 10 20 7 0 46 83

Minior
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 David Karlsson Tingsryd Hsc 37 20 34 7 47 145 48 3 29 10 13 103 248
2 Lukas Bern Dynapac Hsk 7 21 17 21 33 99 23 14 6 10 28 81 180
3 Madelene Bergendorff Tingsryd Hsc 17 10 0 27 13 67 0 10 17 21 34 82 149
4 Elin Olsson Dynapac Hsk 43 0 14 7 10 74 17 6 0 34 17 74 148
5 Hanna Bergendorff Tingsryd Hsc 17 21 13 10 7 68 17 0 10 30 17 74 142
6 Jonathan Karlsson Tingsryd Hsc 21 10 10 7 13 61 10 10 27 10 13 70 131
7 Jasir Hussen Växjö Hsk 17 13 7 23 10 70 6 20 10 7 0 43 113
8 Elin Olausson Sibbamåla IF 14 7 26 3 7 57 0 7 10 3 3 23 80
9 Linnea Håkansson Tingsryd Hsc 0 0 0 0 30 30 0 0 7 10 20 37 67

Dubbel
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Leo Andersson/Kent Sundahl Carlskrona Hsc 67 84 80 64 43 338 54 80 81 88 79 382 720
2 Tomas Lindahl/Gert Karlsson Korpen Åseda 55 64 50 59 84 312 59 49 61 87 81 337 649
3 Jabir Malghouth/Sandor Bodi Växjö Hsk 81 37 59 54 77 308 50 61 78 31 86 306 614
4 Olle Ottosson/Göran Persson Dynapac Hsk 64 31 74 57 77 303 54 53 33 26 43 209 512
5 Mattias Olsson/Christian Vadaszi Dynapac Hsk 37 53 70 57 49 266 62 23 47 54 37 223 489
6 Lasse Brincner/Armin Sisic Värends Hsk 54 71 47 37 78 287 39 38 24 44 37 182 469
7 Paul Karlsson/Inga-Lill Stühr Lessebo Hsk 49 37 24 50 34 194 40 67 38 65 56 266 460
8 Robert Johansson/Jörgen Holmqvist Tingsryd Hsc 48 33 82 60 54 277 20 30 34 43 54 181 458
9 Ingvar Eriksson/Leif Sundahl Carlskrona Hsc 40 57 36 75 27 235 25 27 64 60 36 212 447
9 Lisbeth Nygaard-Karlsson/Christina Holmberg Tingsryd Hsc 20 49 55 54 50 228 27 51 42 51 48 219 447
11 Hans Johansson/Johan Johansson Tingsryd Hsc 24 47 43 38 50 202 13 68 60 47 44 232 434
12 Roland Andreasson/Fredrik Lundin Lanternan B.c 54 30 63 44 37 228 35 37 16 54 51 193 421
13 Stefan Tollstam/Peter Olsson Dynapac Hsk 23 19 64 22 74 202 75 34 13 23 67 212 414
14 Christer Blomgren/Berndt Pettersson Lanternan B.c 37 30 46 38 44 195 58 51 23 27 55 214 409
15 Sven-Olof Sjösten/Tobias Vikström Växjö Hsk 43 34 44 25 70 216 48 30 37 31 40 186 402
16 Henry Johansson/Matz Karlsson Korpen Åseda 44 54 17 37 30 182 60 38 23 60 36 217 399
17 Patrik Axelsson/Kennarth Axelsson Alvesta Hsk 42 17 37 37 37 170 40 34 50 60 40 224 394
18 Bo Fransson/Leif Ahlex Lessebo Hsk 30 33 27 37 30 157 75 47 38 27 47 234 391
19 Anders Johansson/Robert Sjöberg Dynapac Hsk 37 26 53 55 22 193 20 28 80 57 10 195 388
20 Jan Petersson/Ingvar Andreasson Lanternan B.c 43 51 41 61 37 233 41 28 23 24 33 149 382
21 Tomas Dahl/Maj-Britt Jarl Växjö Hsk 35 30 74 27 12 178 37 36 37 56 36 202 380
22 Bengt-Erik Holmberg/Johnny Linder Tingsryd Hsc 20 81 17 20 6 144 62 51 23 57 42 235 379
23 Bo Andersson/Michael Karlsson Tingsryd Hsc 24 57 23 37 37 178 26 54 31 47 39 197 375
24 Matthias Gneupel/Michael Johansson Sibbamåla IF 50 30 33 31 13 157 30 63 53 29 36 211 368
25 Kerstin Johansson/Harald Johansson Lessebo Hsk 34 24 16 35 51 160 14 51 30 68 42 205 365
26 Krister Nygren/Jerry Wiksten Korpen Åseda 24 49 47 3 61 184 50 55 28 30 13 176 360
27 Sandra Rydell/Ulrika Rydell Värends Hsk 33 44 43 33 53 206 23 16 7 35 61 142 348
28 Roger Johansson/Rickard Holgersson Dynapac Hsk 17 30 34 46 19 146 44 30 30 61 28 193 339
29 Lena Johansson/Gunilla Blom Tingsryd Hsc 26 24 34 44 21 149 31 50 61 14 31 187 336
30 Stephan Carlqvist/Kjell Rydh Korpen Nybro 33 37 42 24 40 176 36 30 30 33 19 148 324
31 Risto Selming/Tommy Karlsson Korpen Nybro 37 27 30 90 26 210 16 34 27 21 13 111 321
32 Bela Bodi/Kent Vikström Växjö Hsk 37 63 13 30 40 183 27 27 14 30 36 134 317
33 Ann-Christine Karlsson/Christer Sjögren Lessebo Hsk 23 20 44 23 26 136 40 47 34 30 24 175 311
34 Bertil Westergren/Joakim Strand Växjö Hsk 21 50 47 16 21 155 30 41 23 47 10 151 306
35 Ronny Pettersson/Clara Larsson Värends Hsk 27 35 33 16 27 138 21 58 20 35 21 155 293
36 Patrik  Olausson/Tobias Gneupel Sibbamåla IF 33 20 24 21 23 121 13 64 30 34 10 151 272
37 Allan Persson/Roland Sjöstrand Tingsryd Hsc 12 24 23 17 59 135 20 20 21 39 35 135 270
38 Dan Hallsten/Fredrik Ernerstam Värends Hsk 26 38 22 21 47 154 10 13 20 24 44 111 265
39 Bengt Karlsson/Kent Davnert Korpen Åseda 27 67 54 3 21 172 20 21 14 17 17 89 261
40 Ulf Seyer/Solveig Axelsson Alvesta Hsk 21 24 20 3 30 98 13 23 68 33 10 147 245
41 Morgan Atle/Anders Oskarsson Dynapac Hsk 17 20 0 3 47 87 48 20 3 51 28 150 237
42 Lasse Nilsson/Fredrik Nilsson Värends Hsk 10 9 26 30 20 95 26 40 27 27 16 136 231
43 Jasir Hussen/Caroline Strömberg Växjö Hsk 27 20 10 40 10 107 15 30 30 14 0 89 196
44 Anneth Karlsson/Bo Trulsson Korpen Åseda 37 10 10 16 34 107 47 10 7 14 6 84 191

Mixed
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Sandor Bodi/Maj-Britt Jarl Växjö Hsk 76 27 55 37 53 248 53 34 75 44 60 266 514
2 Sandra Rydell/Lasse Brincner Värends Hsk 63 61 60 60 81 325 36 20 0 51 54 161 486
3 Lisbeth Nygaard-Karlsson/Johan Johansson Tingsryd Hsc 20 73 68 51 33 245 16 65 64 64 28 237 482
4 Bo Fransson/Kerstin Johansson Lessebo Hsk 41 23 33 45 44 186 55 68 38 51 58 270 456
5 Anneth Karlsson/Gert Karlsson Korpen Åseda 61 33 20 36 67 217 70 27 28 60 30 215 432
6 Christina Holmberg/Bengt-Erik Holmberg Tingsryd Hsc 17 60 24 27 43 171 51 50 31 51 56 239 410
7 Hans Johansson/Lena Johansson Tingsryd Hsc 37 27 26 38 44 172 31 64 64 17 54 230 402
8 Inga-Lill Stühr/Christer Sjögren Lessebo Hsk 41 20 37 20 40 158 53 67 51 44 23 238 396
9 Paul Karlsson/Ann-Christine Karlsson Lessebo Hsk 31 37 31 53 20 172 27 47 21 51 57 203 375
10 Armin Sisic/Clara Larsson Värends Hsk 35 48 47 17 51 198 20 58 38 35 24 175 373
11 Matthias Gneupel/Carina Gneupel Sibbamåla IF 34 16 43 37 12 142 20 68 60 19 13 180 322
12 Hans Lundqvist/Solveig Axelsson Alvesta Hsk 24 34 20 13 27 118 37 27 74 33 31 202 320
13 Gunilla Blom/Bo Andersson Tingsryd Hsc 13 37 23 50 31 154 20 53 24 17 24 138 292
13 Ulrika Rydell/Lasse Nilsson Värends Hsk 20 23 29 26 16 114 19 44 27 48 40 178 292
15 Caroline Strömberg/Tobias Vikström Växjö Hsk 44 21 17 29 23 134 43 34 40 17 14 148 282
16 Solveig Brincner/Dan Hallsten Värends Hsk 16 26 13 7 37 99 10 10 16 17 24 77 176

Dagens dubbel
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Christian Vadaszi/David Karlsson Tingsryd Hsc 51 50 87 54 75 317 69 13 52 44 23 201 518
2 Sandor Bodi/Rickard Holgersson Dynapac Hsk 61 47 42 53 53 256 37 54 44 68 40 243 499
3 Leo Andersson/Elin Olausson Sibbamåla IF 47 47 73 44 37 248 6 61 50 60 49 226 474
4 Tomas Lindahl/Fredrik Ernerstam Värends Hsk 44 53 42 47 54 240 16 35 47 48 87 233 473
5 Lasse Brincner/Henry Johansson Korpen Åseda 57 74 30 37 61 259 66 35 3 64 43 211 470
6 Gert Karlsson/Kjell Rydh Korpen Nybro 34 57 31 43 64 229 53 40 31 69 37 230 459
7 Kent Sundahl/Allan Persson Tingsryd Hsc 37 54 49 26 44 210 58 36 55 41 54 244 454
8 Göran Persson/Roland Andreasson Lanternan B.c 61 21 67 54 45 248 36 47 20 30 54 187 435
9 Johnny Linder/Lisbeth Nygaard-Karlsson Tingsryd Hsc 23 70 48 47 13 201 38 52 34 57 34 215 416
9 Mattias Olsson/Sandra Rydell Värends Hsk 46 47 47 40 61 241 51 19 24 27 54 175 416
11 Matthias Gneupel/Jan Petersson Lanternan B.c 47 60 47 41 26 221 30 68 43 23 16 180 401
12 Inga-Lill Stühr/Christer Sjögren Lessebo Hsk 41 20 37 20 40 158 53 67 51 44 23 238 396
12 Johan Johansson/Ulrika Rydell Värends Hsk 20 50 47 20 33 170 19 51 50 65 41 226 396
12 Jabir Malghouth/Ronny Pettersson Värends Hsk 40 38 27 33 43 181 34 61 43 17 60 215 396
15 Bertil Westergren/Bengt-Erik Holmberg Tingsryd Hsc 28 91 30 16 13 178 61 50 20 51 32 214 392
15 Ingvar Eriksson/Madelene Bergendorff Tingsryd Hsc 27 51 12 61 37 188 12 23 51 68 50 204 392
17 Jörgen Holmqvist/Fredrik Nilsson Värends Hsk 41 26 58 57 54 236 26 19 17 33 50 145 381
18 Anders Johansson/Kent Vikström Växjö Hsk 37 53 30 61 25 206 33 25 57 43 13 171 377
19 Bo Fransson/Hanna Bergendorff Tingsryd Hsc 34 37 33 34 14 152 58 27 38 44 54 221 373
20 Clara Larsson/Christer Blomgren Lanternan B.c 28 34 59 31 28 180 21 55 14 48 49 187 367
21 Hans Johansson/Solveig Axelsson Alvesta Hsk 21 31 29 21 51 153 14 47 71 30 47 209 362
22 Lena Johansson/Anders Oskarsson Dynapac Hsk 26 30 17 20 41 134 45 50 50 51 31 227 361
23 Paul Karlsson/Gunilla Blom Tingsryd Hsc 24 41 20 57 24 166 17 50 28 48 50 193 359
24 Hans Lundqvist/Christina Holmberg Tingsryd Hsc 27 26 21 33 43 150 47 34 41 37 48 207 357
25 Kent Vadazi/Bengt Karlsson Korpen Åseda 41 75 55 31 14 216 33 37 42 17 10 139 355
26 Jerry Wiksten/Lasse Nilsson Värends Hsk 27 24 50 26 33 160 43 62 34 37 12 188 348
26 Berndt Pettersson/Jasir Hussen Växjö Hsk 47 23 24 40 40 174 50 50 33 21 20 174 348
28 Bela Bodi/Stephan Carlqvist Korpen Nybro 50 36 41 17 50 194 40 24 27 27 36 154 348
29 Maj-Britt Jarl/Dan Hallsten Värends Hsk 42 33 33 17 36 161 33 17 47 47 41 185 346
30 Patrik Axelsson/Roland Sjöstrand Tingsryd Hsc 30 21 24 34 45 154 33 44 27 59 28 191 345
31 Leif Sundahl/Ann-Christine Karlsson Lessebo Hsk 40 26 52 64 6 188 30 24 37 23 41 155 343
32 Sven-Olof Sjösten/Bo Petersson Korpen Nybro 46 40 37 30 68 221 17 9 34 35 26 121 342
33 Ingvar Andreasson/Roger Johansson Dynapac Hsk 16 10 51 57 30 164 58 7 40 24 48 177 341
34 Tobias Gneupel/Joakim Strand Växjö Hsk 30 30 41 21 27 149 16 68 40 50 17 191 340
35 Olle Ottosson/Solveig Brincner Värends Hsk 33 10 54 37 60 194 47 33 19 13 33 145 339
35 Tommy Karlsson/Michael Karlsson Tingsryd Hsc 38 34 23 50 29 174 19 21 38 51 36 165 339
37 Tobias Vikström/Robert Sjöberg Dynapac Hsk 44 17 37 26 33 157 34 40 50 37 17 178 335
38 Risto Selming/Harald Johansson Lessebo Hsk 23 44 27 68 24 186 10 37 30 38 27 142 328
39 Tomas Dahl/Anneth Karlsson Korpen Åseda 43 33 57 27 26 186 41 33 10 40 15 139 325
40 Krister Nygren/Bo Andersson Tingsryd Hsc 17 51 19 23 55 165 26 67 24 23 17 157 322
41 Robert Johansson/Elin Olsson Dynapac Hsk 50 13 48 17 27 155 31 23 24 51 31 160 315
42 Carina Gneupel/Lukas Bern Dynapac Hsk 24 21 30 41 39 155 33 35 33 13 31 145 300
43 Kerstin Johansson/Ulf Seyer Alvesta Hsk 38 17 13 24 46 138 20 44 24 50 21 159 297
43 Michael Johansson/Jonathan Karlsson Tingsryd Hsc 54 24 13 21 20 132 30 26 47 23 39 165 297
45 Kennarth Axelsson/Morgan Atle Dynapac Hsk 35 10 20 17 40 122 44 7 30 37 40 158 280
46 Peter Olsson/Börje Carlsson Korpen Åseda 26 16 23 6 40 111 43 24 20 20 57 164 275
47 Armin Sisic/Kent Davnert Korpen Åseda 34 47 23 7 51 162 23 38 31 0 20 112 274
48 Matz Karlsson/Patrik  Olausson Sibbamåla IF 30 20 20 37 20 127 20 27 23 47 20 137 264
49 Stefan Tollstam/Linnea Håkansson Tingsryd Hsc 10 13 41 16 67 147 35 10 14 16 40 115 262
50 Leif Ahlex/Caroline Strömberg Växjö Hsk 23 24 10 30 23 110 43 30 30 20 10 133 243
51 Bo Trulsson/Fredrik Lundin Lanternan B.c 27 30 23 16 30 126 26 16 13 37 17 109 235

Klass 1
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Leo Andersson Carlskrona Hsc 33 40 47 41 30 191 6 54 40 57 46 203 394
2 Tomas Lindahl Korpen Åseda 31 41 33 33 37 175 16 29 40 41 57 183 358
3 Kent Sundahl Carlskrona Hsc 34 44 33 23 13 147 48 26 41 31 33 179 326
4 Sandor Bodi Växjö Hsk 47 20 35 27 47 176 30 24 41 14 33 142 318
5 Olle Ottosson Dynapac Hsk 30 10 54 37 53 184 47 30 16 13 23 129 313
6 Jabir Malghouth Växjö Hsk 34 17 24 27 30 132 20 37 37 17 53 164 296
7 Gert Karlsson Korpen Åseda 24 23 17 26 47 137 43 20 21 46 24 154 291
7 Jörgen Holmqvist Tingsryd Hsc 41 20 48 50 37 196 6 13 10 26 40 95 291
9 Johan Johansson Tingsryd Hsc 10 30 34 17 20 111 6 41 43 37 7 134 245
10 Ingvar Eriksson Carlskrona Hsc 10 41 12 34 24 121 12 13 34 47 16 122 243
11 Paul Karlsson Lessebo Hsk 21 27 3 30 17 98 10 37 14 41 36 138 236
12 Kerstin Johansson Lessebo Hsk 24 7 13 21 37 102 14 41 10 37 21 123 225
13 Inga-Lill Stühr Lessebo Hsk 28 10 21 20 17 96 30 30 24 24 20 128 224
14 Mattias Olsson Dynapac Hsk 23 23 17 10 21 94 41 13 24 20 27 125 219
14 Peter Olsson Dynapac Hsk 13 6 23 6 37 85 40 24 6 17 47 134 219
16 Matz Karlsson Korpen Åseda 27 17 17 30 10 101 20 17 20 40 20 117 218
17 Leif Sundahl Carlskrona Hsc 30 16 24 41 3 114 13 14 30 13 20 90 204
18 Sven-Olof Sjösten Växjö Hsk 9 20 30 13 47 119 14 6 17 21 26 84 203
19 Matthias Gneupel Sibbamåla IF 17 16 30 17 6 86 10 47 33 16 10 116 202
20 Göran Persson Dynapac Hsk 34 21 20 20 24 119 7 23 17 13 20 80 199
21 Maj-Britt Jarl Växjö Hsk 29 7 20 10 6 72 23 10 34 30 27 124 196
22 Stefan Tollstam Dynapac Hsk 10 13 41 16 37 117 35 10 7 6 20 78 195
23 Bertil Westergren Växjö Hsk 21 37 27 9 7 101 27 27 10 24 3 91 192
24 Hans Johansson Tingsryd Hsc 14 17 9 21 30 91 7 27 17 10 37 98 189
25 Tomas Dahl Växjö Hsk 6 23 54 17 6 106 14 26 3 26 9 78 184
26 Robert Johansson Tingsryd Hsc 7 13 34 10 17 81 14 17 24 17 14 86 167
27 Kent Vikström Växjö Hsk 10 30 0 20 13 73 13 13 7 13 6 52 125
28 Carina Gneupel Sibbamåla IF 17 0 13 20 6 56 10 21 27 3 3 64 120

Klass 2
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Lasse Brincner Värends Hsk 40 37 30 30 41 178 26 14 0 44 27 111 289
2 Christian Vadaszi Dynapac Hsk 14 30 53 47 28 172 21 10 23 34 10 98 270
3 Berndt Pettersson Lanternan B.c 30 10 17 17 30 104 44 30 23 14 20 131 235
4 Bo Fransson Lessebo Hsk 17 16 20 24 7 84 41 27 28 14 37 147 231
5 Lena Johansson Tingsryd Hsc 23 10 17 17 14 81 24 37 47 7 17 132 213
6 Jerry Wiksten Korpen Åseda 17 21 34 3 30 105 37 28 14 17 6 102 207
7 Jan Petersson Lanternan B.c 30 44 17 24 20 135 20 21 10 7 6 64 199
8 Bela Bodi Växjö Hsk 27 33 13 10 27 110 14 14 7 17 30 82 192
9 Kennarth Axelsson Alvesta Hsk 21 10 20 17 20 88 17 0 30 30 26 103 191
10 Kent Vadazi Carlskrona Hsc 34 21 7 28 7 97 23 30 35 0 3 91 188
10 Risto Selming Korpen Nybro 13 27 24 54 10 128 10 27 10 7 6 60 188
12 Fredrik Lundin Lanternan B.c 27 30 16 10 16 99 6 13 13 37 17 86 185
13 Ingvar Andreasson Lanternan B.c 13 7 24 37 17 98 21 7 13 17 27 85 183
14 Henry Johansson Korpen Åseda 17 37 0 7 20 81 40 21 3 20 16 100 181
15 Armin Sisic Värends Hsk 14 34 17 7 37 109 13 24 24 0 10 71 180
16 Christer Blomgren Lanternan B.c 7 20 29 21 14 91 14 21 0 13 35 83 174
17 Christer Sjögren Lessebo Hsk 13 10 16 0 23 62 23 37 27 20 3 110 172
18 Bo Andersson Tingsryd Hsc 10 23 6 23 24 86 13 40 10 10 10 83 169
19 Michael Johansson Sibbamåla IF 33 14 3 14 7 71 20 16 20 13 26 95 166
20 Leif Ahlex Lessebo Hsk 13 17 7 13 23 73 34 20 10 13 10 87 160
21 Anders Oskarsson Dynapac Hsk 3 20 0 3 27 53 21 13 3 44 14 95 148
22 Hans Lundqvist Alvesta Hsk 17 20 0 13 6 56 30 7 20 13 21 91 147
23 Tommy Karlsson Korpen Nybro 24 0 6 36 16 82 6 7 17 14 7 51 133
24 Kent Davnert Korpen Åseda 20 13 6 0 14 53 10 14 7 0 10 41 94
25 Bo Trulsson Korpen Åseda 0 0 7 6 14 27 20 3 0 0 0 23 50

Klass 3
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Anders Johansson Dynapac Hsk 27 23 30 41 12 133 20 12 50 30 7 119 252
2 Lisbeth Nygaard-Karlsson Tingsryd Hsc 10 43 34 34 13 134 10 24 21 27 21 103 237
3 Roland Andreasson Lanternan B.c 27 0 47 34 21 129 29 24 3 17 34 107 236
4 Christina Holmberg Tingsryd Hsc 10 6 21 20 37 94 17 27 21 24 27 116 210
5 Michael Karlsson Tingsryd Hsc 14 34 17 14 13 92 13 14 21 37 29 114 206
6 Patrik Axelsson Alvesta Hsk 21 7 17 20 17 82 23 34 20 30 14 121 203
7 Bengt-Erik Holmberg Tingsryd Hsc 7 54 3 7 6 77 34 23 10 27 29 123 200
8 Tobias Vikström Växjö Hsk 34 14 14 12 23 97 34 24 20 10 14 102 199
9 Sandra Rydell Värends Hsk 23 24 30 30 40 147 10 6 0 7 27 50 197
10 Clara Larsson Värends Hsk 21 14 30 10 14 89 7 34 14 35 14 104 193
11 Rickard Holgersson Dynapac Hsk 14 27 7 26 6 80 7 30 3 54 7 101 181
12 Johnny Linder Tingsryd Hsc 13 27 14 13 0 67 28 28 13 30 13 112 179
13 Solveig Axelsson Alvesta Hsk 7 14 20 0 21 62 7 20 54 20 10 111 173
14 Kjell Rydh Korpen Nybro 10 34 14 17 17 92 10 20 10 23 13 76 168
15 Bengt Karlsson Korpen Åseda 7 54 48 3 7 119 10 7 7 17 7 48 167
16 Roger Johansson Dynapac Hsk 3 3 27 20 13 66 37 0 27 7 21 92 158
17 Stephan Carlqvist Korpen Nybro 23 3 28 7 23 84 26 10 20 10 6 72 156
18 Krister Nygren Korpen Åseda 7 28 13 0 31 79 13 27 14 13 7 74 153
19 Ulrika Rydell Värends Hsk 10 20 13 3 13 59 13 10 7 28 34 92 151
20 Dan Hallsten Värends Hsk 13 26 13 7 30 89 10 7 13 17 14 61 150
21 Roland Sjöstrand Tingsryd Hsc 9 14 7 14 28 72 10 10 7 29 14 70 142
22 Anneth Karlsson Korpen Åseda 37 10 3 10 20 80 27 7 7 14 6 61 141
22 Lasse Nilsson Värends Hsk 10 3 16 23 3 55 6 34 20 20 6 86 141
24 Harald Johansson Lessebo Hsk 10 17 3 14 14 58 0 10 20 31 21 82 140
25 Bo Petersson Korpen Nybro 37 20 7 17 21 102 3 3 17 14 0 37 139
25 Ann-Christine Karlsson Lessebo Hsk 10 10 28 23 3 74 17 10 7 10 21 65 139
27 Robert Sjöberg Dynapac Hsk 10 3 23 14 10 60 0 16 30 27 3 76 136
28 Allan Persson Tingsryd Hsc 3 10 16 3 31 63 10 10 14 10 21 65 128
29 Gunilla Blom Tingsryd Hsc 3 14 17 27 7 68 7 13 14 7 14 55 123
30 Fredrik Ernerstam Värends Hsk 13 12 9 14 17 65 0 6 7 7 30 50 115
31 Joakim Strand Växjö Hsk 0 13 20 7 14 54 3 14 13 23 7 60 114
32 Ronny Pettersson Värends Hsk 6 21 3 6 13 49 14 24 6 0 7 51 100
33 Fredrik Nilsson Värends Hsk 0 6 10 7 17 40 20 6 7 7 10 50 90
34 Morgan Atle Dynapac Hsk 14 0 0 0 20 34 27 7 0 7 14 55 89
35 Ulf Seyer Alvesta Hsk 14 10 0 3 9 36 6 3 14 13 0 36 72
36 Börje Carlsson Korpen Åseda 13 10 0 0 3 26 3 0 14 3 10 30 56
37 Patrik  Olausson Sibbamåla IF 3 3 3 7 10 26 0 10 3 7 0 20 46
38 Solveig Brincner Värends Hsk 3 0 0 0 7 10 0 3 3 0 10 16 26



Svenska HästskoKastarFörbundet (SvHKF) 2018
Har du synpunkter, frågor eller upptäckt något fel på hemsidan kontakta gärna webmaster Tomas Lindahl
Delar av material som finns på svhkf sidor är skyddat enligt lagen om upphovsrätt.
Eftertryck eller annan kopiering är strängeligen förbjuden. Copyright © svhkf.se